KOMENTÁŘ: Trestně stíhaný Andrej Babiš, který nikdy nebude kandidovat, kandiduje v prezidentské volbě jako favorit

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Několik měsíců držel Andrej Babiš občany v nejistotě, zda se bude ucházet o Pražský hrad, či nikoliv. Neustále posouval termíny, pak přišel covid a nakonec rozhodnutí, které tak nějak všichni čekali. Babiš bude kandidovat na post prezidenta.

Tento text je komentářem autora.

Veškeré předvolební modely s ním již dávno počítají a až do srpna se umisťoval na prvních místech. Pak ale přišlo soudní jednání v kauze Čapí hnízdo a v září jej na prvním místě v průzkumu agentury Median vystřídal generál Petr Pavel.

Vyhrálo ego?

I během října předvolební průzkumy ukazovaly propad Babišových preferencí, a tak se expremiér nejspíše rozhodl, že je třeba začít jednat, a oznámil svou kampaň.

Mnozí jsou tak v rozpacích, proč to Babiš takhle natahoval a nechal klesnout své preference, ale možná to je právě ta odpověď. Andrej Babiš má své ego, které nesnese neúspěch, a propad preferencí v hypotetických průzkumech byl tou pomyslnou poslední kapkou, která rozhodla o jeho kandidatuře.

Absurdistán

Je zde však i další možná příčina. Jako prezident získá automaticky imunitu a nebude moci být stíhán ve zmíněné kauze. Této teorii nahrává i fakt, že Babiš aktuálně dle serveru Seznam Zprávy zdržuje soudní jednání.

Znalec Aleš Čulík totiž již před více než čtyřmi týdny dostal od žalobce Jaroslava Šarocha pokyn k vypracování znaleckého posudku, který má dokázat, zda za Andreje Babiše mladšího zfalšoval podpisy jeho otec, či nikoliv.

Co se od Babiše žádá? Pouze vzorek jeho podpisu. Ale věčně zaměstnaný muž má moc práce a vzorky nedodal. Poté bude znalci nějakou dobu trvat, než posudek vypracuje, a už jsou zde Vánoce, přes které nikdo, kromě Babiše, nepracuje.

A už jsme v lednu u termínu prezidentských voleb. Je tedy jasné, že Babiš má své důvody, proč vzorek podpisu neposkytovat, co nejdéle mu to soudy dovolí. A vlastně ho ani nakonec dodávat nemusí, jak potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

„Obžalovaný nemůže být k provedení zkoušky písma jakkoliv nucen,“ potvrdil podle Seznam Zpráv Cimbala. A mnohým právě to nejde na rozum. Jde o klíčový důkaz v celé kauze a soud nemá pravomoc jej žádat?

V takovém absurdistánu se pak ale nemůžeme divit, že trestně stíhaný člověk může kandidovat na prezidenta a být favoritem voleb.

Nikdy nebudu kandidovat

Tak přesně tohle napsal Andrej Babiš na svém twitteru v roce 2014 a má tu smůlu, že internet je věčný.

Babišovi nelze upřít mnohé dovednosti, které by český prezident opravdu měl mít. Máme u něj jistotu, že nebude jen loutkou Ovčáčků a Mynářů. Ale když pomineme mnoho jiných důvodů, kvůli kterým by nebyl vhodným prezidentem, tak má jedno velké minus. Nevidí si tzv. do pusy.

Jeho projev je v mnoha ohledech dost nesouvislý, čehož si ostatně občané mohli všimnout v jeho projevech ohledně nouzového stavu. A také si dost často odporuje, výše uvedený twitterový příspěvek mluví za vše.

Tak proč se Babiš stále těší takové oblibě? Jsou to jeho sliby, kterými nezarmoutí. A co z toho, že většinou zůstane jen u slibů. Populistická vystoupení jsou jeho doménou a voliči na ně slyší. Babiš si je však vědom toho, že mu to stačit nebude, a tak se můžeme připravit na vyostřenou kampaň.

Vyhrocené názory Andreje Babiše znají všichni, dá se tedy předpokládat, že se v následujících týdnech začnou objevovat články očerňující protikandidáty, se kterými sice Babiš určitě nebude mít nic společného, ale rád je využije v televizních debatách.

Zda se z toho Babiš opět tzv. vykecá, nebo už se lidé naštvou a dají mu najevo, že jeho planých řečí mají dost, ukáže až leden.

Zdroj: Seznam Zprávy, Přehledně24, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články