Nadměrné sucho trápí přírodu. Hasiči mají mnoho práce po celé republice

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
hasici pozar les
Zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Jižní Moravu i další místa v Česku trápí sucha. Hoří tráva, lesy i pole a hasiči mají spoustu práce. Řešili již mnohonásobně větší počet požárů, než je v tomto období normální. Extrémní sucho trápí celou republiku.

Na vině není pouze sucho samotné, ale také lidská neopatrnost. Lidé totiž nedbají upozornění na zákazy a nadále pálí listí nebo trávu.

Chodí si dětmi opékat buřty na volná prostranství, oheň po sobě důkladně neuhasí a hasiči mnohdy vyjíždějí ke zbytečným případům. Na Blanensku třeba bojovali s plameny v lesním porostu.

Ve Středočeském kraji už platí zákaz zakládat ohně

Devět hektarů hořelo třeba u Sloupu. Hasiči měli spoustu práce s hašením.

„Velitel zásahu nechal postupně vyhlásit druhý a pak i třetí stupeň požárního poplachu. Zásah jsme měli rozdělený na čtyři bojové úseky. Proti plamenům jsme použili dvanáct vodních proudů,“ uvedl mluvčí hasičů Jan Dvořák.

Plameny se hasičům povedlo dostat pod kontrolu po více než šesti hodinách. Bohužel, podobné zásahy jsou na denním pořádku.

Lesy, travní porosty nebo i pole velmi často hoří, a to většinou hlavně kvůli neopatrnosti lidí. Výstrahu kvůli období déletrvajícího sucha již v pátek vyhlásil třeba Středočeský kraj, jak jsme psali zde.

„Jen od začátku roku jsme řešili přes 300 požárů porostů. Loni přitom bylo za stejné období podobných událostí 23, rok předtím 31,“ řekl pro iDNES Jaroslav Mikoška. Sucho v kombinaci se silným větrem nadělá i několikamilionové škody. Za první tři měsíce vyjížděli hasiči k počtu požárů, který měli za celý loňský rok.

Po celé republice chybí voda

Nejen Morava je na tom velmi bídně. Podle Pavla Zahradníčka z Českého hydrometeorologického ústavu je to způsobené hlavně dvěma faktory: „Příčinou je kombinace silného půdního sucha v povrchové vrstvě a silnějšího větru.“

Jarní požáry navíc začaly o něco dříve než v předchozích letech.

Březen je pouze na čtvrtině srážkového úhrnu. Letos ale chybělo také mnoho sněhu, protože loňský březen byla půda nasycená vodou ze 70 až 100 %. Ve stejném období letos ale dosahovala maximálně 60 procent.

Hasiči jsou natolik zatížení, že jim musejí pomáhat dobrovolní hasiči z obecních jednotek. „Příčiny jsou především neuhlídání ohniště, pálení biologického odpadu nebo nedbalostní chování, tedy třeba odhození nedopalku,“ uvedl hlavní důvody výjezdů Mikoška.

Vypalování trávy je navíc nezákonné, ale na to mnoho lidí neslyší. Mohou pak dostat vysoké pokuty.

Sucho trápí nejen hasiče, ale i zemědělce nebo lesní správu. Znemožňuje totiž výsadbu nových sazenic stromů kvůli opětovnému zalesnění ploch, kde řádil kůrovec.

Už zítra by mělo opět začít trochu pršet a měla by se vrátit zima. Snad se podmínky alespoň částečně zlepší a požárů ubyde.

Zdroj: iDNES, Noviny Kraje, Přehledně24

Autor: Raina Tomanová



Související články