NÁZOR: Petr Pavel je dle některých občanů příliš aktivní. V porovnání s Milošem Zemanem tomu tak opravdu je

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Nový prezident Petr Pavel je ve své funkci teprve pár dní, ale již nyní je dle některých občanů až moc aktivní. Otázkou však je, zda se nejedná pouze o porovnávání s režimem bývalého prezidenta, který byl naopak velmi tajemný.

Tento text je komentářem autorky.

O výsledcích průzkumu agentury Kantar CZ z hlediska voleb do Poslanecké sněmovny jsme vás již informovali. Součástí tohoto výzkumu byly i dotazy na spokojenost s prvními kroky nově zvoleného prezidenta Petra Pavla.

Občané jsou s prezidentem spokojení

Dle průzkumu, který probíhal od 13. února do 3. března a zúčastnilo se ho 1 200 respondentů, si 55 procent dotazovaných myslí, že první kroky prezidenta byly adekvátní.

Dalších 35 procent má naopak pocit, že by mohl být méně aktivní a dle 6 procent naopak aktivnější. Zbylá čtyři procenta dotázaných nevěděla, co odpovědět.

Dle odpovědí nejvíce respondentů oceňuje prezidentovo jednání s vysokými státními činiteli či jeho vystupování v rozhovorech.

Respondentům byly dále pokládány otázky na konkrétní aktivity prezidenta. Z odpovědí vyplynulo, že 61 procent obyvatel souhlasilo s jeho telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Naopak pouze 48 procent souhlasilo s telefonátem s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, který vyvolal silné reakce Číny.

Příliš aktivní prezident?

Jak bylo zmíněno, tak 35 procent respondentů má za to, že je Petr Pavel ve své funkci až moc aktivní. Od své inaugurace stihl absolvovat jednu zahraniční cestu, ale již před 9. březnem proběhlo setkání s několika státníky a navštívil kraje, kde měl největší podporu.

Také stihl již zmíněné telefonáty, a to v době, kdy ještě nebyl oficiálně prezidentem. Prezident si je vědom, že je dle některých občanů příliš aktivní, ale rozhodně ho to nezastaví.

„Raději budu kritizován za příliš aktivní start,“ uvedl hned po inauguraci s tím, že brzy představí své plány na svých prvních 100 dní v úřadu.

A tak hned druhý den po inauguraci jmenoval nového ministra životního prostředí Petra Hladíka, oznámil záměr pokračovat v cestách po krajích a také avizoval zahraniční cestu na Slovensko.

Aktivní zatím jen symbolicky

Jedná se prozatím o velmi symbolické aktivity, s výjimkou jmenování nového ministra. Největší zkouška prezidenta čeká ve formě jeho postoje ke kritizovanému snížení valorizace důchodů.

Aktivní Petr Pavel však bez debat je. Ovšem pouze pokud jeho chování posuzujeme ve srovnání s Milošem Zemanem. Ten od nástupu do své funkce zahalil Hrad tajemstvím a nebylo o něm moc slyšet. Respektive nebylo slyšet o jeho každodenním životě, zato jeho kontroverzní výroky byly slyšet až moc.

Oproti tomu je nový prezident velmi aktivní na facebooku i instagramu, a občané proto mohou mít pocit, že je až moc aktivní. On ale dělá jen to, co má správný prezident dělat: je vidět a reprezentuje.

A dle reakcí občanů, například na facebooku serveru Novinky, to takto necítím jen já, ale i mnoho dalších.

„Chápu, že je složitý zvyknout si vidět prezidenta na veřejnosti,“ napsal například Ondrej Pekarek.

Ohledně kritiky či podpory aktivity nového prezidenta bych tedy počkala spíše na jeho kroky ohledně podpory některých zákonů a jeho dalšího vystupování. To se mi totiž jeví jako důležitější než jeho aktivita na sociálních sítích.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Facebook, Instagram

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články