Nechceme Fialovu žebrotu! V centru Prahy protestovaly tisíce zemědělců

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marian Jurečka
Zdroj: Profimedia

Rozhodnutí vlády dotovat více malé farmáře na úkor středních a velkých podniků nezůstalo dlouho bez odezvy. Dnes se v dopoledních hodinách začaly do Prahy sjíždět tisíce zemědělců, kteří proti tomuto plánu vyjadřují veřejně protest. Po dopoledním setkání v Lucerně se průvod vydal k Úřadu vlády.

Akce pořádaná zástupci Agrární komory České republiky a Zemědělského svazu mimo jiné v Praze blokovala i dopravu, a to v okolí Václavského náměstí. Pozváni byli na akci i zástupci vládní koalice, osobně se jí měl zúčastnit třeba ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Původně měl dorazit i ministr zemědělství Zdeněk Nekula, ten je ale v covidové izolaci, a Jurečkovi tak předal veškerá práva na své zastupování. Celá akce byla zahájena v 9.30 projevem prezidenta Agrární komory Jana Doležala. Zhruba mezi 13.30 a 15.30 se pak před Úřadem vlády konalo protestní shromáždění.

Kritika byla výrazná už od začátku

Na konkrétním plánu dotací pro roky 2023 až 2027 se vláda shodla letos koncem května. Už na začátku ledna ale bylo jasné, že se větší zemědělci k situaci postaví velmi negativně. „Změny zničí nejen nás jakožto zemědělce, ale i naše spotřebitele,“ uvedl tehdy pro Přehledně24 zemědělec z Vysočiny.

„Z údajů Ústavu zemědělské ekonomiky a informací jednoznačně vyplývá, že v předcházejícím období byla určitá disproporce mezi malými zemědělci do sta hektarů a zemědělci nad dva tisíce hektarů, kteří dostávali asi o dva tisíce korun na hektar více,“ objasnil pro Interview ČT24 už před časem Nekula.

Mezi protestujícími se objevila řada farmářů, kteří se nebáli projevit svůj názor i hrubými slovy. Na transparentech se tak podle ČTK objevily i hlášky jako „Nechceme Fialovu žebrotu“ nebo „Nechceme vás nezemědělce s*át, my bráníme jen naše majetky a život na venkově“.

Vládní nečinnost

V předních řadách v sále na začátku setkání zasedla mimo jiné i prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Ta vládu zkritizovala za nečinnost, která podle jejích slov trvá už od loňského podzimu. Tehdy se začaly zvyšovat náklady na energie, doteď ale není vidět výrazný rozdíl v jednání politiků.

„Vládu nezajímá, že může pomáhat zemědělcům a potravinářům, ale i jiným zpracovatelským oborům. Jenom se obávám, aby bylo komu ještě pomáhat,“ řekla s tím, že pokud nebude dělat vláda něco nyní, za nějaký čas už bude pozdě. Vláda na to pro ni má jasnou odpověď.

„Dát na zemědělskou politiku 40 miliard korun – to není málo. Než Česká republika vstoupila do unie, tak podpora zemědělství byla pět miliard,“ nechal se slyšet Pavel Čížek, který za státní koalici vystoupil. Na druhou stranu bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že zemědělce z velké části chápe.

Protestní akce měla dle všech předpokladů proběhnout v poklidu, upozornit politiky na názor zemědělců, dav byl hlídaný zástupci policie a dá se předpokládat, že do konce akce nedojde k žádným neočekávaným potyčkám. Podle předpokladů TV Nova je ale možné, že tento protest nebude posledním.

Zdroj: ČTK, iDNES, TV Nova, CNN Prima NEWS, Interview ČT24, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články