Od dnešní půlnoci nesmí ruští občané s turistickým vízem vstoupit do Česka. Stačí však, aby letěli z jiné země, a vízum bude platné

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
praha letiste
Zdroj: Shutterstock

V České republice vstoupilo v platnost rozhodnutí ze dne 12. října, na základě kterého nesmí do země vstoupit žádní ruští občané, kteří mají vízum vydané některým z členských států Evropské unie (EU) za účelem turistiky, sportu nebo kultury.

Česko se tímto krokem připojilo k pěti dalším členským státům EU, které takto omezily ruským občanům vstup do své země. Zatím vstup zakázaly pobaltské republiky, Polsko a Finsko.

Konec turistů z Ruska

Ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách uvádí, že se pomocí schengenského víza dostává do naší země až 200 Rusů denně. Návrh proto prosadil před čtrnácti dny ministr zahraničí Jan Lipavský.

„Před situací, kdy se ruský režim otevřeně hlásí k tomu, že bombarduje civilní cíle, nemůžeme zavírat oči. Musíme proto přijímat opatření, která vyšlou jasný vzkaz i do Ruské federace,“ vysvětlil své rozhodnutí dle Českého rozhlasu.

Jedná se o druhé zpřísnění týkající se ruských občanů. Prvním opatřením bylo již před osmi měsíci zastavení vydávání českých víz pro občany z Ruska.

Výjimka bude udělena pouze těm ruským občanům, kteří jedou do Česka navštívit svou rodinu nebo jim v Rusku hrozí perzekuce. Tento krok přivítal i ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

„Některé členské země přestaly uznávat turistická víza pro ruské občany, což je samozřejmě správné, ale musíme nacházet cesty, jak zacházet s výjimkami, ať už z důvodů humanitárních, nebo když jde o lidi, kteří jsou součástí opozice,“ doplnil podle Českého rozhlasu Bek.

Zodpovědné jsou letecké společnosti

Opatření je platné od půlnoci a týká se Rusů, kteří by chtěli vstoupit na naše území na některém z 6 českých mezinárodních letišť. Pokud by sem přece jen nějaký ruský občan přiletěl, bude vrácen.

„Budou vráceni. Je zodpovědností letecké společnosti, která těmto občanům umožnila vstup na palubu, aby se o ně dále postarala,“ sdělil pro Českou televizi oslovený odborník Jan Šír z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zodpovědnost letecké společnosti, pokud vpustí na palubu občana z Ruska, potvrdil i ředitel cizinecké policie, která má na starosti kontroly na letišti.

„Letecká společnost se podle zákona o pobytu cizinců dopouští přestupku. Za něj může být společnosti uložena pokuta od 100 tisíc do půl milionu korun,“ vysvětlil pro Český rozhlas.

Cesta do České republiky existuje

Pro Seznam Zprávy však mluvčí cizinecké policie Jan Urban uvedl, že ruští občané se do země mohou dostat jinak. Hlídané totiž budou jen lety mimo Schengen.

„Pokud ruský občan přicestuje například z Emirátů do Mnichova, pustí ho tam, protože Němci toto opatření nemají. Když následně sedne na letadlo a poletí například na Ruzyň, už s tím nic dělat nebudeme. Budeme opravdu odepírat vstup pouze lidem, kteří k nám přiletí z třetích zemí,“ vysvětlil Urban.

Jakmile tedy ruský občan vstoupí do schengenského prostoru v rámci jiného státu, nebude nijak sankciován a vízum mu v Čechách zrušeno nebude.

Zdroj: Česká televize, Český rozhlas, Přehledně24, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Seznam Zprávy

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články