Ombudsman se brání. Kritiku Fialy plnou chyb a překlepů prý na facebooku on sám nezveřejnil

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stanislav krecek
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Nedělní projev premiéra Petra Fialy si vysloužil kritiku mnoha politiků, většina z nich se k situaci vyjádřila na politické úrovni. Na facebookovém profilu ombudsmana Stanislava Křečka se ale krátce po přímém přenosu objevil příspěvek, který projev hodnotil v textu plném chyb a překlepů. Sám veřejný ochránce práv následující den prohlásil, že je příspěvek podvrh a on sám ho nepsal.

„Projev pana presidenta nebyl vysloveně špatný, to rozhodně nikolv. Jenom mě nějak připoměl onu část ze života pasáčka ovci. který čas od času si ozvláštňoval život voláním,a projevem, že musí sdělit mimořádnou zpravu. že vlci přicházejí.“

Těmito slovy začíná příspěvek, který se na ombudsmanově facebooku objevil. I v dalších několika větách je řada chyb, překlepů a nelogických vyjádření. Stanislav Křeček podle iDNES odmítl, že by o podobném příspěvku něco věděl.

„Jsem upozorňován na nějaký zmatený komentář k projevu premiéra. Je to fake. Projevy politiků již dlouho nekomentuji!“ oznámil. To ale není tak úplně pravda, protože zhruba před měsícem měl na sociální síti jiný komentář, kterým kritizoval Petra Fialu. Ten byl bez chyb a Křeček se od něho nijak nedistancoval.

Ze sociální sítě příspěvek zmizel

Podle novinářky Nory Fridrichové, která příspěvek zveřejnila i na svém twitteru, byl v původní verzi k vidění zhruba do jedné hodiny ranní, potom z facebooku zmizel. Pravděpodobně byl smazán majitelem účtu.

Podle serveru Seznam Zprávy Křeček neobjasnil, jak se původně příspěvek na jeho facebook dostal. Kontaktoval nicméně policii a změnil si heslo. Mluvčí úřadu ombudsmana Markéta Bočková doplnila, situaci ombudsman řeší a že se obává o své soukromí.

„Zaregistroval jsem více lidí, kteří to viděli nezávisle na sobě, ale opravdu nevím, o co jde,“ řekl Křeček na dotazy Seznam Zpráv. „Profil je můj osobní a spravuji si ho sám a nikdo jiný by do něj samozřejmě mít přístup neměl. Ale jak říkám, moc se v tom nevyznám,“ dodal.

Fialu kritizoval už v minulosti

Existují dvě verze, které pravděpodobně mohou podivný příspěvek na ombudsmanově facebooku vysvětlit. Tou první je, že se mu někdo do účtu naboural a zneužil toho, aby Křečka zesměšnil a poškodil. Proto se ombudsman údajně rozhodl řešit celou věc s policií.

Někteří lidé mají ale za to, že neměl ochránce práv svůj den a později jen smazal příspěvek, za který se styděl. Fialu kritizoval už v minulosti a jeho slova o tom, že už dlouho na sociálních sítích nic nekomentuje, tak nejsou pravdivá.

Naposledy přidal příspěvek v souvislosti s odstoupením jeho zástupkyně Moniky Šimůnkové z funkce. Té se Fiala tehdy zastal a Křeček na to reagoval ve svém příspěvku.

„Vážím si pana premiéra a velmi přemýšlím o jeho slovech, že moje dosavadní zástupkyně M. Šimůnková je ‚uznávanou odbornicí v oblasti lidských práv‘. Aby se někdo stal uznávaný odborníkem musí mít za sebou rozsáhlou publikační a přednáškovou činnost, kterou by o své odbornosti přesvědčil,“ napsal tehdy.

Zdroj: iDNES, Seznam Zprávy, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články