Pavel Fischer shání peníze na kampaň. Bude opět kandidovat na prezidenta

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pavel fischer
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Senátor Pavel Fischer se znovu chystá do boje o Pražský hrad. V lednu příštího roku si chce napravit svou reputaci z roku 2018, kdy jako kandidát nakonec neuspěl. V rozhovoru pro iDNES oznámil, že se snaží sehnat podporovatele, a to prozatím především z finančního hlediska.

„Oslovuji své podporovatele a sháním například peníze na kampaň,“ říká senátor. Zároveň doplnil, že si váží podpory exministrů Karla Schwarzenberga i Miroslava Kalouska, kteří dlouhodobě stojí na jeho straně. Svou možnou kandidaturu na post prezidenta přitom oznámil poprvé již krátce po svém zvolení do Senátu.

K tomu došlo jen pár měsíců po prezidentských volbách v roce 2018, kde vypadl v prvním kole. Ve druhém pak v boji proti Zemanovi podpořil Jiřího Drahoše. Od té doby je Fischer významným senátorem, který se často prosazuje se svými názory u nás i v zahraničí, a je dokonce předsedou výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost v rámci Senátu. Nyní podle něj konečně nastal čas, aby zabojoval o vyšší moc.

Finanční příprava

O jeho možné kandidatuře nedávno psal i web E15, teď je ale jasné, že nejde pouze o spekulace. Podle nedávno zveřejněného průzkumu agentury STEM/MARK je navíc prozatím v šancích na úspěch zhruba na třetím místě. Jako silný kandidát se jeví i v průzkumu Medianu. V rozhovoru pro iDNES tak promluvil Fischer o své současné přípravě i o tom, co by jako prezident změnil.

Nyní se připravuje na kampaň hlavně po finanční stránce. „To není úplně banální věc, protože vím, že bez toho, že bych měl dostatečnou sílu, do toho nemůžu jít. Jsou přece jen ve hře kandidáti, kteří mají obrovskou finanční podporu a člověk by měl proto připravovat nejen politický program, což je pro mě priorita, ale také vědět, že do toho nepůjde sám,“ uvedl.

Dodal, že pro něho není volba prezidenta pouze marketing, bez peněz ale jednoduše věci dělat nejde. U některých svých potenciálních soupeřů ale prý vidí politiky jen minimum a právě marketing je to, co převažuje. I proto by se chtěl proti těmto lidem postavit.

Hlasité názory

Pavel Fischer se často vyjadřuje k tématu války na Ukrajině, a jeho slova jsou tak často slýchána v médiích u nás i v zahraničí. Podle jeho názoru je řešením války velmi zaneprázdněn, proto musí některé věci přizpůsobovat tomu, aby se i nadále stíhal věnovat tomuto důležitému tématu.

„Jsem v Senátu tak vytížen aktivitami kolem války Ruska proti Ukrajině, že opravdu považuji za svou povinnost, protože mám mandát od voličů, poctivě dělat svoji práci. Takže ano, nechodím sbírat podpisy, protože mám za to, že mám povinnost být v Senátu a tady pracovat,“ uvedl s tím, že kandidovat bude na základě podpisů senátorů, nikoli občanů.

Fischer jako jednoho ze svých nejsilnějších protivníků vnímá Andreje Babiše. „Dostal mandát od voličů, má tam fantastickou možnost a příležitost promlouvat do toho, jakou cestou se bude ubírat Česká republika. Pokud se rozhodl na náměstích vystupovat jako lidový tribun a chystat lidové povstání, tak je to velmi nezodpovědné,“ rýpl si v rozhovoru do expremiéra, který však svou vlastní kandidaturu na hlavu státu ještě nepotvrdil.

Zdroj: Pavel Fischer, iDNES, E15, Median, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články