Petru Pavlovi na sociálních sítích pogratulovali evropské politické špičky. Babiše zase ocenil Kalousek

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Profimedia

Volby nadcházejícího prezidenta jsou sice už minulostí, na sociálních sítích ale toto téma dál rezonuje. Petru Pavlovi jsou věnovány gratulace, a to i z nejvyšších pater evropské politiky, Andreje Babiše pak ocenili především členové hnutí ANO. Poklona mu ale přišla i od politického rivala, od kterého by to nejspíše nečekal.

Minulý víkend oslavilo téměř 6 milionů Čechů demokracii, a to tím, že dorazili k prezidentským volbám. Druhé kolo nakonec ovládl generál ve výslužbě Petr Pavel a se svými 58,35 % porazil expremiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Bližší informace jsme psali zde.

Nedávno ukončená prezidentská kampaň byla velmi agresivní a nevyhýbala se ani sociálním sítím, kde lidé hromadně doporučovali své kandidáty, a neváhali se za ně i pořádně „poprat“.

Své názory tam prezentovali bývalí i současní politici či české celebrity, jejichž favoritem byl právě Petr Pavel. Tito lidé se pak přirozeně vyjadřovali i k výsledkům voleb a většinou se tak jednalo o gratulace pro budoucí hlavu státu.

Gratulace přišli od Fialy i od Zelenského

Na facebooku tak učinil například premiér Petr Fiala, který ocenil Pavla jako demokratického kandidáta, který chce spojovat lidi. Přidal se také předseda Pirátů Ivan Bartoš, který vyzdvihl především Pavlovu slušnou a poctivou kampaň.

Gratulace ale dorazily také z Evropy. Podle Prima CNN News je Pavlovi poslal prezident Německa Frank-Walter Steinmeier, rakouský prezident Alexandr Van der Bellen a tamní spolkový kancléř Karl Nehammer či polský prezident Andrzej Duda. Připojila se i stávající česká hlava státu Miloš Zeman, a to prostřednictvím svého mluvčího.

Na twitteru pogratuloval Pavlovi i prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, který svůj tweet napsal dokonce v českém jazyce. V jednom z dalších svých prohlášení pak vítěze voleb vyzval k návštěvě Ukrajiny.

Čaputová přišla pogratulovat přímo do štábu

Jedna z nejpřekvapivějších gratulací ale přišla od prezidentky Slovenska Zuzany Čaputové. Ta totiž přijela za Petrem Pavlem osobně, a to přímo do volebního štábu.

„Nejkrásnější byla gratulace od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Její přítomnost ve volebním štábu byla krásným momentem, který si budu pamatovat dlouho. Přijela jen kvůli tomu,“ nechal se podle Novinek slyšet Pavel. Od prezidentky se tak jednalo o velmi silné gesto, které plné pražské Forum Karlín náležitě ocenilo.

Babišovi pogratulovalo ANO, ocenil ho ale i Kalousek

Naproti tomu Andrej Babiš příliš známých podporovatelů během kampaně neměl. Nejvíce mu na sociálních sítích vyjadřovali podporu členové hnutí ANO, což zůstalo stejné i po jeho porážce.

K velkému množství hlasů, které v prezidentské volbě získal, tak Babišovi na twitteru pogratulovala jak jeho stranická kolegyně Alena Schillerová, tak první místopředseda hnutí Karel Havlíček.

Relativně nečekané „pochvaly“ se Andreji Babišovi dostalo od jeho dlouholetého politického rivala Miroslava Kalouska. Ten ve svém příspěvku ocenil především Babišovo povolební chování.

Ovšem trochu jiného názoru byl Babišův předchůdce, také expremiér, Miroslav Topolánek. „Sláva vítězi! A čest? Tak ta taky vítězi. A Tobě, poraženej, co Tobě? Litovat tě nelze, soucit si nezasloužíš,“ nebral si servítky na svém twitterovém profilu Topolánek.

Zdroj: Prima CNN News, Novinky, Twitter, Facebook, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články