Podle Jurečky dojde ke zvýšení minimální mzdy až příští rok, reforma důchodů je zatím v nedohlednu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jurecka Marian
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Energetická krize zasáhla domácnosti napříč celou Evropou. Jak zmírnit její konkrétní dopady, řeší i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Minimální mzdu však dle svých posledních vyjádření pro média zvyšovat nechce a na navýšení důchodů si budou muset lidé také ještě počkat.

České rodiny zažívají momentálně velmi těžké období, zvyšující se inflace společně s energetickou krizí a válkou na Ukrajině jim z rozpočtu ukrajuje stále větší část peněz. Vláda se tak rozhodla poskytnout příspěvek na dítě všem rodinám, které nemají vyšší hrubý příjem, než je jeden milion ročně.

Vyšší minimální mzda nejdříve za rok

Velmi často se ale hovoří o dlouhodobější pomoci těm nejchudším. Například o zvýšení minimální mzdy. To podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky momentálně není na pořadu dne.

„Spíše to vidím na úpravu k 1. lednu 2023. Čili to, že by to mohlo být už od září, teď není na stole,“ řekl podle ČT24 Jurečka. Důvodem je právě zvyšující se cena energií, která už nyní značně zatížila zaměstnavatele. S tím souhlasí například prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

„Já si nedovedu představit žádné zvýšení. A je potřeba se domluvit na určitých parametrech, aby skončilo politické dohadování a předvádění se politiků, kdo kolik zvedl,“ řekl zpravodajskému webu. Proti jsou přirozeně odbory. Ty berou Jurečkův návrh na posunutí zákona pouze jako zdržování.

„Výmluvy vlády neberu vůbec vážně, protože jestliže někdo ví, že jsme se třicet let nedohodli na úrovni minimální mzdy, tak toto může být jen zdržovací a nezodpovědná taktika vlády,“ řekl České televizi odborový předák Josef Středula.

Jurečka navrhuje kratší dobu pojištění

O své se přirozeně zajímají současní i budoucí důchodci. Ani ty ale Jurečka příliš nepotěšil. Prozatím prozradil pouze to, že velká reforma současného důchodového systému bude mít dvě fáze, přičemž se intenzivně pracuje teprve na té první.

Ta by měla změnit minimální povinnou dobu pojištění, a to ze současných 35 na 25 let a také upravit pravidla pro předčasný důchod pro náročné profese.

„Nakonec se to po koaliční dohodě nyní bude týkat pouze záchranářů zdravotnické záchranné služby a ostatní profese ponecháme pro velkou důchodovou reformu,“ vysvětlil podle webu České důchody na tiskové konferenci ministr.

Druhá fáze zatím v nedohlednu

Na velkou reformu si lidé budou muset ještě počkat. Už nyní ale Jurečka prozradil, že velmi úzce spolupracuje s důchodovou komisí.

„Na mnoha z těch závěrů byla celková politická shoda napříč politickým spektrem, takže přepokládám, že na základních principiálních věcech budeme moci tu shodu nalézt a navázat na ni,“ řekl na konferenci ministr práce a sociálních věcí.

Zdroj: ČT24, České důchody, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články