Praha uzavřela stanové městečko v Troji. Pro uprchlíky jsou připraveny ubytovny

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Stanove mestecko Troja
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Na konci července jsme vás informovali o tom, že malešické stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny končí. Ke 27. září pak byla ukončena i činnost stanového městečka v Troji.

Z důvodu chybějících ubytovacích kapacit došlo v Praze na jaře ke stavbě dvou stanových městeček. Nejprve svou činnost zahájilo stanové městečko v Troji, a poté bylo dostavěno další v Malešicích. Obě městečka jsou nyní již uzavřená.

Zavření urychlily teploty

Na konci července bylo městečko v Malešicích zrušeno, protože o něj nebyl již zájem. Městečko v Troji ukončilo svou činnost 27. září, a to z důvodu klesajících teplot. Informoval o tom Magistrát hlavního města Prahy ve své tiskové zprávě.

Lidé ubytovaní v městečku byli převezeni autobusem na Florenc a Smíchov, kde jsou pro ně připraveny kapacity v ubytovně.

Na Florenci je pro uprchlíky připraveno 100 lůžek, která jsou určena pro ty, kteří ztratili nárok na ubytování a humanitární dávku.

Osoby, které čekají na ztotožnění a ověření nároku na dávku a potřebují pouze dočasné ubytování, budou převezeny na Smíchov. Jedná se vlastně o „čekárnu Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajincům (KACPU)“. Zde je pro ně vyhrazena kapacita 20 lůžek.

„V současné chvíli jsou v ubytovacím zařízení na Florenci ubytováni tři lidé a 28 osob přespává před další cestou,“ uvedl v tikové zprávě mluvčí magistrátu Vít Hofman a dodal, že na Smíchově je nyní 13 osob.

KACPU bude i nadále v provozu a dle Hofmana odbavilo od svého otevření 109 116 osob.

Hlavní nádraží má s migranty stále problémy

I přes skutečnost, že ve stanových městečkách dlouhodobě klesal počet ubytovaných osob, tak Hlavní nádraží v Praze i nadále čelí problémům s uprchlíky, kteří zde přespávají. Jedná se převážně o syrské občany.

Nárůst uprchlíků souvisí s migrační vlnou, která aktuálně velmi rychle narůstá. Policisté tento rok zajistili na území České republiky skoro 12 tisíc ilegálních uprchlíků a z toho důvodu byly 29. září zavedeny kontroly na hranicích se Slovenskem.

„Zadržení migranti podstupují standardní bezpečnostní proceduru a po vydání výjezdního příkazu pobývají na našem území 30 dnů zcela legálně. Každodenně je v dané lokalitě prováděn dohled nad veřejným pořádkem,“ uvedla podle iDNES k situaci na nádraží mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Zdroj: Praha, iDNES, Přehledně 24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články