Prevence zachraňuje životy, Češi se přesto prohlídkám vyhýbají. Velký zájem je jen o ty onkologické

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Lekarske vysetreni
Zdroj: Shutterstock

Médii nedávno proběhla informace o tom, že velká část Čechů prakticky vůbec nechodí na preventivní prohlídky. Právě ty jsou ale přitom velmi důležité a zachraňují životy. Díky vyšetření se totiž může včas přijít na onemocnění, které se tak nestihne rozvinout a je léčeno včas.

Díky včasné diagnostice chorob může dojít k prodloužení života pacienta o několik let, některé nemoci se dokonce podaří zcela vyléčit, připomíná server Novinky. Většina nejdůležitějších preventivních vyšetření je navíc zdarma.

Snaží se ministerstvo zdravotnictví pomoci?

Prevence v ČR je velmi nízká. Ministerstvo se snaží zavádět změny, které by vedly k tomu, že o sebe budou lidé více pečovat.

TV Nova v únoru informovala, že i kvůli zanedbávání lékařských prohlídek chce ministerstvo financí přinést do zdravotnictví více peněz. Ti, kdo na preventivní prohlídky nechodí, by tak například odváděli vyšší zdravotní pojištění.

Zároveň si také resort hodně slibuje od aplikace Tečka. Ta sice původně sloužila jako online průkazka s covidovým pasem, nyní se z ní ale stává pomocník s prevencí. Lidem by měla připomínat, které preventivní prohlídky je čekají, aby tak na žádnou nezapomněli.

Na druhou stranu ale ministerstvo nedávno rozhodlo o zrušení povinných prohlídek u nerizikových profesí. Od 1. ledna 2023 se povinnost pravidelných zdravotních prohlídek zrušila například pro některé kancelářské profese nebo část zaměstnanců ve školství.

To však část lidí kritizuje, protože právě tyto prohlídky byly mnohdy náhradou za preventivní návštěvy lékaře, které podstupuje málokdo.

Se zachraňováním životů pomáhá Preventivka

Jak bylo řečeno, ministerstvo zdravotnictví hodně očekává od aplikace Tečka. Je tu ale další program pro chytré telefony, který životy zachraňuje už půl roku. Je jím aplikace s názvem Preventivka.

Tu založila loni v říjnu nezisková organizace Loono. „Preventivka ukazuje, na jaké preventivní prohlídky by měl uživatel chodit, pohlídá jejich termíny a přiblíží, co od nich očekávat,“ popisuje tisková zpráva organizace Loono.

Zatímco běžné preventivní prohlídky jsou zdarma a je o ně zájem minimální, naopak onkologická vyšetření, za která se mnohdy platí i tisíce korun, jsou stále žádanější a čeká se na ně dlouhé měsíce, uvádí k problematice Seznam Zprávy.

Podle serveru ale lékaři doporučují v každém případě projít i klasickými preventivními prohlídkami. I během těch se totiž často přijde na onemocnění související s onkologickým odvětvím.

Zdroj: Novinky, Přehledně24, Tisková zpráva organizace Loono, TV Nova, Seznam Zprávy

Autor: Shani Maiová



Související články