Schodek státního rozpočtu bude nižší, než se předpokládalo. Rozpočtová rada ale důvod k radosti zatím nevidí

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Penize Rozpocet
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo financí České republiky v minulých dnech předložilo návrh státního rozpočtu. Ten počítá do příštího roku s deficitem 270 miliard korun, což je o 60 miliard méně, než se původně očekávalo. Ačkoliv se tedy podařilo schodek o něco snížit, podle Národní rozpočtové rady to ještě není důvod k přehnanému optimismu.

Návrh státního rozpočtu na příští rok představilo ministerstvo financí na svých webových stránkách. Ze zveřejněných informací vyplývá, že předpokládané příjmy státu na rok 2023 jsou 1,749 biliónu korun, zatímco výdaje se budou pohybovat okolo 2,019 biliónu korun.

Vláda počítá se snižováním dosavadního schodku

Podle střednědobého výhledu by měl být deficit roku 2023 270 miliard, o rok později 250 miliard a v roce 2025 počítá vláda se schodkem 230 miliard. Tento výhled však nejde žádným způsobem garantovat a ohrozit jej může celá řada faktorů.

„Přestože snižování schodků rozpočtu není tak rychlé, jak jsme si před válkou představovali, nic to nemění na našem jasném předvolebním slibu snížit schodek veřejných financí co nejdříve pod 3 % HDP,“ vysvětlil v tiskové zprávě ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

„Státní rozpočet se musí popasovat s nárůstem cen ve formě pomoci občanům a firmám a zvýšenými výdaji na posílení obranyschopnosti země a zajištění dodávek energií. Současně ale nechceme rezignovat na návrat k fiskální disciplíně,” doplnil ještě ministr.

Zvýšily se příjmy, ale i výdaje

Podle ČTK stát vybral meziročně o 8,1 procenta peněz více. Nejvíce pak vzrostly příjmy státu z daňových výnosů. Naproti tomu výdaje státu stouply o 0,8 procent oproti loňskému roku, a to z důvodu valorizace důchodů, navyšování dávek na bydlení či na dítě.

Nejvyšší propad zažil státní rozpočet mezi rokem 2019 a 2020. Tehdy se schodek z 28 miliard dostal na 367 miliard. Jeho výše se ještě prohloubily následujícího roku, a to na 419 miliard. Nově nastupující vláda schodek novelizovala na avizovaných 330 miliard.

Deficit sice klesá, ale saldo zůstává

Ačkoliv se trend menšího zadlužování země pomalu stabilizuje, Národní rozpočtová rada není tak optimistická, jak by se mohlo očekávat.

„Snížení deficitu z letošních 330 na 270 miliard v příštím roce se na první pohled může jevit jako poměrně razantní, avšak při podrobnějším pohledu vidíme, že celkové saldo veřejných rozpočtů se bude opět pohybovat kolem čtyř procent HDP, tedy důvod k jásání zde nevidíme,“ uvedla podle Novinek rada.

Stejně tak to vidí i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten vydal zprávu, ve které upozorňuje, že Česká republika byla v loňském roce tou nejrychleji se zadlužující zemi v Evropské unii a také že patří mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu.

Zdroj: Ministerstvo financí, Novinky, ČTK, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články