Senátor Doubrava pochybuje o masakru v Buči. Jeho kolegové na protest odešli

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Doubrava Jaroslav
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ve středu došlo k incidentu na půdě horní komory Parlamentu České republiky. Senátoři totiž na protest proti projevu jejich kolegy Jaroslava Doubravy odešli ze sálu. Nelíbilo se jim, že zástupce Severočechů relativizoval válku na Ukrajině, a to vzápětí po proslovu jejího prezidenta Volodymyra Zelenského.

Voldomyr Zelenskyj promluvil ke členům Senátu i Poslanecké sněmovny ve středu prostřednictví videokonference. O obsahu projevu jsme psali zde.

Doubrava odmítl odsoudit chování Ruska

Po jeho projevu členové obou komor parlamentu schválili usnesení, které odsuzuje chování Ruska vůči svému západnímu sousedovi.

O slovo se při té příležitosti přihlásil také senátor Jaroslav Doubrava, který odmítl výše uvedené usnesení podpořit. Jeho projev ale většina senátorů nedoposlouchala, neboť na protest odešla ze sálu.

Podle senátora byla tragédie v Buči lež

Nelíbilo se jim totiž, že Doubrava ve svém projevu využívá informace z neověřených zdrojů, některé jeho výroky dokonce označili za dezinformace. Podle dotčeného senátora se jednalo o relevantní zdroje z Francie, Německa či USA.

„Tam jsem se dozvěděl úplně jiné informace, než které dostáváme. Takže například ta záležitost nebo to neštěstí v té Buči nemohli podle těch zpravodajství spáchat ruští vojáci,“ uvedl podle serveru Seznam Zprávy.

Tyto spekulace ale ostatní senátoři odmítli poslouchat i s ohledem na fakt, že v Buči bylo nalezeno v masových hrobech kolem 400 mrtvých civilistů. Navíc ještě senátor dodal, že v Čechách jezdí příliš luxusních aut s ukrajinskou státní poznávací značkou.

„Kostlivec“ i „hlásná trouba Moskvy“

Reakce jeho kolegů na sebe nenechala dlouho čekat. „Pan Doubrava je v Senátu jediným kostlivcem komunismu. Svým projevem zřejmě nepřekvapil nikoho. Dát mu názor odchodem jsem považoval za jedinou možnou odpověď,“ řekl Seznam Zprávám senátor za TOP 09 Tomáš Czerin.

„Senátor Doubrava vystoupil jako moskevská hlásná trouba. Poslední projev posledního komouše v Senátu, doufám,“ napsala na svůj twitter Miroslava Němcová. Narážela tak na fakt, že Doubrava byl nyní sice zvolen do Senátu za politické uskupení Severočeši, ale do roku 2010 byl členem KSČM a předtím také KSČ.

Senátor je známý svým proruským postojem, obhajoval mimo jiné zabrání ukrajinského poloostrova Krym. Svou roli měl i při plánované cestě Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Tehdy psal dopisy čínskému velvyslanci, ve kterých se za plány zesnulého šéfa Senátu omlouval.

Zdroj: Seznam Zprávy, Novinky, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články