Stanjura chce zrušit daňové slevy na manžela či manželku. Stát prý připraví o více než 4 miliardy ročně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zbynek Stanjura
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V příštím roce podle vládní koalice možná dojde i ke změnám desítek daňových výjimek a úlev. Ministr financí Zbyněk Stanjura uvažuje například o konci daňové slevy na nepracující manželku nebo manžela. Kromě toho se také jedná o zrušení školkovného či zavedení odvádění sociálního a zdravotního pojištění z prezidentova platu.

Vláda v minulosti několikrát slíbila, že zvyšovat daně nebude. Slova Petra Fialy ale opakovaně vyvrací právě Stanjura, podle kterého je třeba s některými daněmi hýbat.

Počátkem tohoto roku ohlásil Fiala ambici své vlády snížit schodek rozpočtu do příštího roku o 70 miliard korun. A to podle ministra financí nepůjde, aniž by daně zůstaly stejné jako doposud.

Případné zvednutí daní by se se mělo týkat především těch spotřebních, diskutuje se také o zvýšení daně z nemovitosti, uvádí Česká televize. V poslední době se ale ministerstvo financí zajímá více o daňové slevy, které jsou prý mnohdy nepodstatné a měly by být zrušeny.

Zatěžují daňový systém

Podle Zbyňka Stanjury by v následujícím roce mělo dojít ke zrušení až deseti daňových slev, které podle jeho slov pouze komplikují a zatěžují daňové systémy. Jednou z nich je i daňová sleva na manžela či manželku.

„To je jedna z věcí, kterou v kontextu hledání úsporných opatření debatujeme,“ potvrdil ministr v rozhovoru pro Právo. Daňová sleva na manžela či manželku je 24 840 Kč ročně, připomíná server Novinky.

„Slevu můžete uplatnit, pokud vlastní příjmy manžela nebo manželky nepřekročily hranici 68 000 korun ročně. Jde v podstatě o jakékoliv příjmy, tedy nejen ze zaměstnání a brigád, ale i třeba z mateřské nebo dědictví. Jedinou výjimkou jsou některé zákonem vyjmenované příjmy státní podpory,“ připomíná pro TV Nova Lukáš Kervitcer z České spořitelny.

Přes 4 a půl miliard korun ročně

Podle České televize díky daňovým slevám na manžela či manželku vrací ročně vláda lidem přes 4 a půl miliard korun ročně. Její konec navrhla už loni na podzim Národní ekonomická rada vlády.

Veřejnosti se ale plány vlády ani v nejmenším nelíbí. „ODS vážně chce pohořet v následujících volbách do PSP ČR. To, co navrhuje Stanjura, je prostě pobuřující,“ vyjádřil svůj názor v komentáři na Novinkách pan Tomáš.

Někteří lidé pak opakovaně upozorňují na to, že zatímco Čechům vláda bere, Ukrajině dává. „70 miliard vezmou Čechům a dají Ukrajincům a Ukrajině,“ myslí si v komentářích paní Martina.

„Veškerá finanční pomoc v miliardách (a nejen ta, co byla odeslána na východ) byla na úkor občanů této země. Přitom nikdo neví, kde ta pomoc skončila. A teď přemýšlejí nad tím, jak by nám všechno zdanili a sebrali, aby bylo na chod státu? Jak dlouho, lidičky, si necháme vše líbit?“ doplňuje pan Miroslav.

Zdroj: Přehledně24, Novinky, TV Nova, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články