Tomio Okamura zintenzivnil kritiku vlády a přiznal své ambice stát se premiérem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Tomio Okamura
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Hnutí SPD dle volebního modelu STEM předběhlo ODS, za což dle autorů výzkumu vděčí zejména dlouhodobě protestnímu založení. Tomio Okamura nárůst preferencí svého hnutí vítá a přiznal své ambice na premiéra.

Okamura má ambice na premiéra

Dle aktuálního modelu STEM pro CNN Prima News by v hypotetických volbách do Poslanecké sněmovny skončilo hnutí SPD na druhém místě.

„Hnutí SPD v době zjitřených nálad a nejistých výhledů získává díky svému dlouhodobě protestnímu založení. Nově se svým výsledkem dorovnalo zisku ODS,“ uvedli autoři výzkumu a dodali, že rozdíl mezi třetí ODS je minimální a v rámci možné statistické chyby.

Tomio Okamura je velmi hlasitým kritikem současné vlády. V rámci své rekapitulace současné situace na facebookových stránkách zmínil největší problémy České republiky.

„Čeští spotřebitelé budou i po vládním zastropování stále platit za energie prakticky nejvyšší ceny v Evropě a několinásobně vyšší než v zemích okolo nás,“ uvádí s tím, že Fialova vláda Česku škodí a neřeší problémy jako například zdražování potravin.

Dále uvádí, že tím, že nebyly vládou zastropovány ceny energií firmám, hrozí krachy firem a velké propouštění.

Tomio Okamura ve svém souhrnu neopomněl zkritizovat Fialův projev, který považuje za zneužití funkce premiéra, který dle něj v hlavním vysílacím čase propagoval před volbami svou stranu. Zkritizoval také fakt, že v době projevu se měl účastnit plánované televizní debaty s opozičními lídry.

Reakce voličů pod příspěvkem Okamury naznačují, že si předseda hnutí zvolil dobrou strategii v době nejistoty. Příspěvky jsou všeobecně pozitivní a voliči souhlasí s jeho kritikou vlády.

Vzhledem k výše zmíněnému se tedy nelze divit, že má Okamura ambice na to stát se příštím premiérem.

„Já, kdybych byl premiér, tak bych levný plyn pro Česko dokázal zajistit,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES a dodal, že mají jako hnutí ambici být součástí vlády a získat post premiéra.

Hnutí představilo svého kandidáta na prezidenta

Zatímco vláda nejspíše svého kandidáta na prezidenta nepředstaví, hnutí SPD tak již učinilo a představilo Jaroslava Baštu jako svého kandidáta do prezidentských voleb.

Bašta působil v letech 2000 a 2005 jako český velvyslanec v Rusku, poté pak působil v letech 2007 až 2010 jako velvyslanec na Ukrajině.

„Jsme přesvědčení, že máme výborného kandidáta na prezidenta republiky. Jsme velkou stranou, zhruba třetí na pásce dle preferencí. Proto bychom měli mít svého kandidáta,“ uvedl Radim Fiala na tiskové konferenci.

Dle reakcí sledujících na facebooku se hnutí rozhodlo dobře, protože voliči SPD kandidáta vítají.

Zdroj: CNN Prima News, Přehledně24, Facebook, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články