Týnská ulička se proměnila v dopravní hřiště. Praha 1 opět jednala bez konzultace

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Tynska ulicka
Zdroj: Adam Scheinherr / Twitter.com

Týnskou uličku v centru hlavního města Prahy lemuje nové bílé značení na silnici. Jeho účelem má být upozornění řidičů na nebezpečí. Odborníci se však bouří, že se do Starého Města toto značení nehodí.

Staré Město je typické svým historickým nádechem a dlouhodobou snahou města je udržet co nejvíce tento vzhled a nenarušovat jeho ráz. Tzv. bílá klikatá čára se však tomuto záměru vymyká.

Vedení Prahy 1 o kroku odboru nevědělo

Jak upozorňuje televize Nova, malebná ulička se před týdnem proměnila spíše v dopravní hřiště. Jedná se o úsek, ve kterém je povolena pouze dvacítka a o tomto značení rozhodl odbor dopravy Prahy 1.

„Ta (bílá klikatá čára – pozn. redakce) se dává před místy, kde hrozí zvýšené nebezpečí – například když máte za zatáčkou frekventovaný přechod pro chodce, dají se tam čáry, aby se řidiči plně věnovali řízení, protože se vzápětí mohou dostat do situace, která bude vyžadovat koncentraci,“ vysvětlil její význam pro deník Blesk dopravní expert Roman Budský.

Vzhledem k tomu, že odbor dopravy nemusí takové záležitosti konzultovat s magistrátem ani s vedením Prahy 1, tak se o tomto kroku dozvěděl náměstek primátora i vedení až z médií.

„Vidím to poprvé a upřímně jsem zděšen. Esteticky je to hrůzné,“ řekl pro televizi Nova místostarosta Prahy 1 David Bodeček.

Ke značení se vyjádřil na svém twitteru i bývalý pražský primátor a nynější náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib.

Starostka Prahy 1, Terezie Radoměřská, o tomto rozhodnutí odboru také nevěděla, považuje ho za „nehezký“, ale zároveň se odboru zastává.

„Je to kvůli lidem, kteří vycházejí z domu za zlomem té uličky. V tom místě je celkem úzká a mírně se lomí doleva. Řidiči tam mají slepý úhel, je tam východ z domu. Místní obyvatelé si u nás opakovaně stěžovali, že vycházet tam z domu je vysloveně nebezpečné,“ dodala starostka.

Kritika ze všech stran

Ačkoliv se najdou zastánci, většina dotázaných krok odboru dopravy kritizuje.

„Týnská ulička není příliš frekventovaná. Podle mě to opatření tak trochu postrádá smysl. Má to stejný charakter jako sprejerské graffiti. Ta jsou prací neomalenců, kteří je aplikují nevhodně i v historickém prostředí,“ vyjádřil se ke značení pro televizi lektor z Národního památkového ústavu Josef Štulc.

Budský ke značení zároveň dodal, že je úsek tak úzký, že stejně musí auta zpomalit, a tedy je značení nadbytečné.

K nezvyklému značení, které kazí ráz historického centra, se kriticky vyjádřil na svém twitteru i Adam Scheinherr, pod jehož příspěvkem se lidé zejména zajímali o to, kdo tento „paskvil“ schválil.

Situace tak velmi připomíná kruhový objezd z loňského května, který vznikl u Prašné brány. Zde také rozhodla Praha 1 bez konzultace. V případě kruhového objezdu nakonec rozhodoval dokonce soud a to tak, že Praha 1 postupovala nezákonně.

Zdroje: Blesk, Televize Nova, Twitter, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články