V předvolebních průzkumech lze pozorovat růst volebního potenciálu hnutí ANO

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Komunalni volby
Zdroj: roibu / Shutterstock.com

Česká televize a TV Nova si nechaly od dvou různých agentur udělat předvolební průzkum týkající se nadcházejících komunálních voleb. Výsledky obou agentur se v mnoha ohledech liší, ale obě agentury se shodují, že potenciál hnutí ANO, zejména v hlavním městě Praha, roste.

Výsledky dle České televize

Česká televize oslovila agenturu Data Collect a Kantar, která provedla průzkum v hlavním městě Praha a dále v Ostravě a Brně. Průzkum byl prováděn mezi 22. srpnem a 2. zářím a zúčastnilo se jej 1 031 respondentů.

V Praze má dle výsledků největší šanci uskupení Spolu pro Prahu, které by volilo 38,5 % obyvatel. Na druhém místě skončilo hnutí Piráti s 28 % a třetí místo pak obsadilo hnutí ANO s 25 %.

V Brně by komunální volby vyhrálo uskupení SPOLEČNĚ – ODS a TOP 09, které v průzkumu získalo 34 %. Na druhém místě by skončila koalice lidovců, Starostů a nezávislých se 33 % a třetí místo, stejně jako v Praze, patří hnutí ANO.

Jiné výsledky přinesl průzkum v Ostravě, kde by ANO získalo 39 % a následované by bylo uskupením Ostravak s 21,5 % a koalicí SPOLU s 19 %.

Průzkum televize Nova

Televize Nova se obrátila na agenturu Phoenix Research, která také provedla průzkum ve vybraných krajských městech a Praze.

Dle politologa Lukáše Valeše se v Praze očekávalo, že by SPOLU mělo získat až 40 % hlasů, což se dle průzkumu nestalo. Dle agentury by SPOLU získalo pouze 26,5 %.

„Kdyby to tak opravdu dopadlo, tak by to bylo docela zajímavé,“ uvedl Valeš pro TV Nova k průzkumu s tím, že tento propad v hlavním městě bude mít nejspíše souvislost s „vládním angažmá“.

Naopak velmi silného výsledku se dočkalo hnutí ANO se 17,1 % následované uskupením Praha sobě s 15, %. V Ostravě by pak vyhrálo ANO s 31,6 % následované SPOLU s 11,2 % a Piráty na třetím místě.

„Tam, kde se lidem dobře žije, většinou podporují pravicové subjekty. A naopak v územích, kde je například vysoká míra exekucí, typicky Ústecký a Karlovarský kraj, má ANO i 40 % a SPD až 18 %. To jsou lokality, kde mají tyto dvě strany protestní protisystémové hlasy. Tam mají svoje voliče,“ vysvětluje Valeš velké rozdíly ve výsledcích oproti Praze.

I v Brně si dle průzkumu vede dobře ANO a skončilo by druhé s 21,2 %. Volby by v Brně vyhrálo SPOLEČNĚ – ODS a TOP 09 s 25,3 % procenty. Na třetím místě skončilo hnutí Piráti s 10,3 %.

Z průzkumů lze tedy vyčíst, že ačkoliv hodnoty u stran a uskupení se v mnoha případech liší, pořadí nejsilnějších kandidátů v krajských městech je v obou průzkumech podobné. Navíc lze v obou případech pozorovat rostoucí volební potenciál hnutí ANO.

To zahájilo horkou fázi kampaně v pondělí stejně jako Piráti. Starostové a nezávislí pak v úterý, koalice SPOLU zahájila finální fázi kampaně už minulý týden v Praze. Klíčovým tématem nadcházejících voleb se v posledních dnech stalo především řešení energetické krize, na které ve svých kampaních upozorňují třeba Piráti i STAN.

Opoziční hnutí ANO i SPD naopak nejen na svých sociálních sítích vyzývají občany k tomu, aby komunální volby byly jakousi podobou referenda o Fialově vládě. Vyzývají proto voliče, aby šli k volbám a nevolili žádnou ze stran vládnoucí pětikoalice, čímž vysloví vládě nedůvěru.

Zdroj: Česká televize, Televize Nova, Přehledně24, Piráti, STAN, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články