Vesnice roku 2022 zná svého vítěze. Zlatou stuhu vyhrála obec Kostelní Lhota ve Středočeském kraji

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
vesnice
Zdroj: Shutterstock

17. září byly vyhlášeny výsledky soutěže Vesnice roku 2022. Na Jarmarku venkova v Luhačovicích se ve finále utkalo 13 vesnic z celého Česka. Letošní již 26. ročník vyhrála obec Kostelní Lhota ze Středočeského kraje.

Letos se do prestižní soutěže přihlásilo celkem 176 obcí, výhercem byla vyhlášena Kostelní Lhota ze Středočeského kraje. Druhé místo obsadila obec Třeštice z Kraje Vysočina. Na třetím místě se umístila a pomyslné stupně vítězů tak uzavřela obec Poniklá z Libereckého kraje, uvádí výsledky web Vesnice roku.

Slavnostní vyhlášení se letos konalo na Jarmarku venkova v Luhačovicích dne 17. září. Hlavní cenu v podobě dotace 2,6 milionu korun na rozvoj obce představitelům Kostelní Lhoty předal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Rád bych jako reprezentant ministerstva pro místní rozvoj pogratuloval všem oceněným a současně jim popřál, aby pro ně byl úspěch v soutěži tím správným impulsem do další práce. Jsou skvělou inspirací pro další obce, které, jak věřím, se v hojném počtu přihlásí do dalšího ročníku,“ citují TN.cz proslov Ivana Bartoše, který uděloval cenu vítězné vesnici.

Co je Vesnice roku

Cílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, popisuje své cíle oficiální web soutěže. Ta se koná pravidelně od roku 1995.

Udělovaly se i další ceny, například v kategorii Cena veřejnosti, kdy o vítězi rozhodovali občané svým hlasováním, zvítězila obec Třeštice z Kraje Vysočina. Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče pak obdržela Zašová ze Zlínského kraje, uvádí tisková zpráva Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

„Těší mě, že se soutěž Vesnice roku mohla po nucené dvouleté pauze opět uskutečnit. Její význam pro místní komunity i zviditelnění života na venkově jako atraktivního místa k životu, je totiž velice důležitý,“ cituje tisková zpráva místopředsedu vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše.

Zdroj: Vesnice roku, Facebook, TN.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Přehledně24

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články