Vláda nenechá nikoho padnout, plynu na zimu bude dost, vzkázal občanům premiér Fiala

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Česká vláda nikdy nebude upřednostňovat byznys před lidmi. S tímto tvrzením vystoupil premiér České republiky Petr Fiala poté, co ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela mluvil o tom, že je třeba udržet v provozu především ekonomiku, a možná tak budou omezeny dodávky plynu do domácností. Podle Fialy to rozhodně není pravda.

Premiér na tiskové konferenci prohlásil, že stát rozhodně nebude odsouvat občany ČR do pozadí a zároveň řekl, že chce vyvracet také nesmysly o tom, že by měl někdo kontrolovat domácnosti a jejich styl vytápění. „Byznys před lidmi přednost nedostane. Chci vyvrátit nesmysly, že by úředníci chodili kontrolovat lidi domů, na kolik mají zapnuté topení,“ cituje jeho slova CNN Prima News.

Reagoval tím na slova Síkely, který uvedl, že domácnosti by v případě plynové nouze musely omezit své topení a udržovat například v obývacím pokoji jen 18 °C. „Dělali bychom to za cenu toho, že bychom se snažili udržet klíčové složky průmyslu v chodu,“ objasnil ministr.

Jeho slova už v minulosti vyvolala u některých lidí zděšení, řada maminek s dětmi si totiž nedovede představit, že by si doma nemohla zatopit podle svých představ. Jak ale říká Fiala, pravděpodobně se slova ministra Síkely nenaplní a k žádné nouzi nedojde.

Česko je na zimu nachystané

Česká republika je na zimu podle Fialy nachystaná. „Budeme mít dostatek energií, abychom ji zvládli,“ řekl. Tím vyvrátil tvrzení na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu, ve kterém se vážně spekuluje o tom, že by problémy přijít mohly.

Fiala dále promluvil o tom, že stát bude nově důkladně kontrolovat zálohy za energie, aby dodavatelé nezneužívali ekonomické situace. „Do konce srpna představíme konkrétní parametry úsporného tarifu, který se bude týkat všech občanů, kteří energie odebírají,“ řekl podle TV Nova.

„Máme z terénu signály, že u některých domácností dochází k tomu, že ta záloha neodpovídá, je neadekvátní a vyšší. Není možné, aby v této situaci docházelo i v této oblasti ke zneužívání situace,“ vysvětlil k situaci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Ceny energií nebudou zastropovány

V několika evropských zemích došlo v nedávné době kvůli situaci na energetickém trhu k zastropování cen, upozorňují Novinky. Podle premiéra k tomu u nás ale nedojde. „Občané zaplatí za bydlení maximálně 30 procent, v Praze 35 procent příjmů, včetně poplatků za energie,“ říká.

Právě v rámci tohoto tématu navázal i na to, že rozhodně neexistuje možnost, aby si lidé nezatopili. Vláda podle jeho slov rozhodně nikoho nenechá padnout. „Aby stát zachoval nejnutnější chod průmyslu, bude možná potřebovat solidaritu, pochopení a výpomoc ze strany domácností,“ upozornil ale Síkela, který by slova Fialy neviděl tak optimisticky.

Zdroj: TV Nova, Novinky, CNN Prima News, Přehledně24, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články