Vláda rozhodla o zvýšení životního a existenčního minima. Roste i přídavek na děti a na bydlení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Vláda rozhodla o tom, že se od ledna zvýší životní i existenční minimum. Kromě toho informoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka také o zvýšení přídavků na děti, které stoupnou o 30 %. Už včera informovala vláda i o zvýšení příspěvku na bydlení.

Ke zvýšení životního a existenčního minima dojde od 1. ledna. „Předpokládáme, že vyjdeme z dat jako u předchozích valorizací. Využijeme údaje Českého statistického úřadu o růstu inflace,“ uvedl v tiskové zprávě zveřejněné na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí Jurečka.

Ve stejném sdělení pak ohlásil kabinet ČR také zvýšení příspěvků na děti a na bydlení, kterými se pokouší vláda pomoci lidem v současné náročné situaci. Jedná se po zastropování cen energií o další krok jak zmírnit dopady drahého plynu a elektřiny a celkově vysoké inflace.

O 4 500 více

„V rámci akutní pomoci lidem jsme dnes odsouhlasili navýšení normativních nákladů, které navýší příspěvek na bydlení až o 4 500 Kč. Příspěvek tak bude více odpovídat skutečným nákladům, které lidé na bydlení vydávají,“ uvedl premiér Petr Fiala.

„Zbavíme se umělého stropu, který mohl omezovat lidem přístup k pomoci. Navýšení míří především na ohrožené skupiny, pro ty, kteří bydlí sami, nebo ve dvou, což jsou typicky senioři, nebo matky samoživitelky, dotkne se ale i větších rodin,“ cituje předsedu web vlády.

„Rozhodně si myslím, že je to dobrý krok, otázkou ale je, zda bude v těchto těžkých dobách alespoň k něčemu. Vláda sice v poslední době pomáhá, trvalo jí ale dlouho, než se k něčemu dokopala. Efektivita jejích kroků tak není úplně jistá,“ říká pro Přehledně24 čtyřiatřicetiletý Dalibor, který si o příspěvek na bydlení neúspěšně žádal už několikrát.

Na přídavky na děti dosáhne více lidí

Na přídavky na děti mají nárok domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle věku dítěte činí 630, 770 či 880 korun měsíčně. V rodinách pracujících či studujících rodičů je dávka o 500 korun vyšší, shrnuje iDNES.

Po zvýšení minima na přídavky na dítě dosáhne více rodin. Navýšit přídavek na dítě podle serveru už v minulosti doporučovali odborníci a experti na sociální problematiku i Národní ekonomická rada vlády. Podle NERV by ale měla být pomoc spíše jednorázová, nikoli trvalá.

Zvýší se i rozpočet ministerstva

Podle Novinek ministr práce a sociálních věcí upozornil, že společně s navýšením životního a existenčního minima, díky němuž dosáhne na sociální dávky více lidí, dojde i k nárůstu agendy ministerstva. Oproti původnímu návrhu by se měl zvýšit i rozpočet ministerstva.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Vláda České republiky, iDNES, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články