Vláda schválila konkrétní podobu úsporného tarifu. Lidem přispěje na energie 15 000 korun

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
energie penize
Zdroj: Profimedia

Úsporný tarif, který by měl pomoci domácnostem s vysokými cenami za energie, konečně dostal finální podobu. Vláda schválila jeho jednotlivé parametry. Průměrná výše podpory by měly být zhruba 15 000 korun, ještě v tomto roce ale vláda přispěje na pomoc s energetickou nouzí 4 000 Kč.

„Schválili jsme dnes úsporný tarif a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Občané ušetří v průměru 15 tisíc korun. Průměrně ještě letos pak zhruba 4 tisíce korun,“ oznámil Fiala. Na webu vlády je pak informace o tom, že konkrétní výše pomoci se bude odvíjet od způsobu vytápění domácností, a tedy od výše spotřeby energií.

„Základní složkou naší pomoci je tzv. úsporný tarif a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje energie, které dnes vláda schválila,“ popsal premiér Petr Fiala. Jeho slova doplnil i Jozef Síkela: „Pomůžeme lidem od letošního října,“ upřesnil začátek účinnosti tarifu.

Dodal, že na kompenzace v podobě úsporného tarifu mají nárok všechny domácnosti, na odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje pak mají nárok jak domácnosti, tak firmy a samozřejmě také organizace. Na úsporný tarif podle jeho slov dosáhne každá domácnost, která má s některým z dodavatelů elektřiny uzavřenou smlouvu.

Pouze domácnostem

Jak upozorňuje Česká televize, úsporný tarif je pomoc, která platí pro domácnosti. Nevztahuje se však na rekreační objekty, pro dobíjení elektromobilů, ani pro firmy. Podniky budou podle slov Petra Fialy podpořeny jiným způsobem, a to konkrétně šesti stovkami korun za megawatthodinu v rámci odpuštěného poplatku za obnovitelné zdroje.

Přehledně o tom, co všechno vláda pro lidi a firmy v rámci šetření udělá, informoval na svém twitteru i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Vládní pomoc proti zdražování energií dnes dostala finální podobu. Domácnostem bude odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje energie. V praxi to znamená, že vláda domácnostem uhradí 599 Kč za každou MWh spotřebované energie. Týká se to jak domácností, tak firem,“ ohlásil.

„Dále poskytneme domácnostem pomoc na konci tohoto a začátkem příštího roku formou úsporného tarifu v celkové výši 40 miliard korun. Vláda pomůže domácnostem částkou až 18 tis. Kč na topnou sezónu, z toho minimálně 4 000 Kč už letos,“ doplnil Fialova slova z jednání.

Kritika odborníků

Nový úsporný tarif sice nakonec dostal konečnou podobu, přesto je ale stále odborníky velmi kritizovaný. „Připadá mi to jako smrtící koktejl. Máme tarif, který je přijat pozdě a bude aplikován pozdě,“ reagoval na novelu už před časem místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher v pořadu České televize 90′.

Tarif je kritizován na sociálních sítích i v médiích. Ani po informaci o jeho konkrétní podobě se občané ČR necítí spokojeně. „Konečně to vypadá, že vláda začala něco dělat. Přesto si myslím, že už do současné doby krize způsobila hodně problémů a takový příspěvek pomůže jen minimálně,“ říká pro Přehledně24 jeden z nespokojených občanů.

Zdroj: Vláda, Česká televize, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články