Volby by dle listopadového průzkumu agentury STEM vyhrálo ANO. Podle Skopečka za to může situace na Ukrajině

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Agentura STEM pokračuje v sérii předvolebních výzkumů a hnutí ANO si i nadále drží své vítězsví. Oproti zářijovému modelu se však ODS dostala zpět na druhé místo. Nejnovější výsledky přinesl server CNN Prima News, pro který byl výzkum vytvořen. Dle místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka vláda doplácí na válku na Ukrajině.

Sběr dat pro aktuálná výzkum probíhal on-line a telefonicky ve dnech 29. listopadu až 5. prosince 2022. Zúčastnilo se jej 2005 občanů České republiky starších 18 let.

„Výzkum probíhal v době, kdy se rozbíhala ostrá fáze prezidentských kampaní a ve veřejnosti stále převládaly obavy z tempa všeobecného zdražování a z vývoje zásob a cen energií,“ uvedli autoři výzkumu pro CNN Prima News.

Výsledky ve prospěch ANO

Na základě výsledků průzkumu by v případě voleb do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO s drtivým výsledkem 30,8 procent. Oproti zářijovému modelu, kdy se na druhé místo dostalo SPD, se nyní na druhou příčku vrátila ODS se 13,9 procenty hlasů.

SPD se vrátilo na třetí místo s 12,4 procenty hlasů a jedná se tak oproti září o zhoršení o dvě procenta.

„České politické scéně mezi jednotlivými subjekty zcela dominuje hnutí ANO, které jako jediné dosahuje dlouhodobě možných zisků nad 20 procent. Hnutí SPD získává v době zjitřených nálad a nejistých výhledů díky svému dlouhodobě protestnímu založení. Dosavadní vrchol ze září tohoto roku však nezopakovalo ani nepřekonalo,“ uvádějí autoři.

Zatímco zářijový úspěch předseda SPD Tomio Okamura na svých facebookových stránkách velmi zdůraznil, k aktuálním výsledkům vydal jen krátké poděkování.

Do Sněmovny by se dle modelu dostaly ještě Česká pirátská strana s 9,4 procenty a hnutí STAN s 6,4 procenty. Ostatní strany či hnutí by se do Sněmovny nedostaly, protože by nepřekročily potřebnou hranici 5 procent.

Autoři dále dle CNN Prima News upozorňují na skutečnost, že ODS má stabilní podporu voličů, zatímco u ostatních stran koalice si nejsou voliči tak jistí, ke které straně se přihlásit.

Reakce na výzkum

Ke zveřejněným výsledkům se vyjádřilo mnoho politiků a jejich reakce samozřejmě odrážely příslušnost k dané straně.

„Jsme při zemi. Lhal bych, kdybych říkal, že se nám 31 procent nelíbí. Je to dlouhodobá pozice a posilujeme, jsme nejsilnější strana mnoho let. Lidé oceňují, že jsme opozicí, která říká řešení a ukazuje kompetentní lidi,“ uvedl k výsledkům podle iDNES místopředseda ANO Karel Havlíček.

Jan Skopeček z ODS má pak za to, že výsledky jsou ovlivněné válkou na Ukrajině, kdy současná vláda řeší jiné záležitosti než priority, se kterými šla do voleb.

„Je v zájmu koalice i opozice, aby se ukončila válka, stabilizovaly se ceny energií,“ uvedl Skopeček v Partii na CNN Prima News.

Kandidát na prezidenta Petr Pavel výsledky na twitteru okomentoval s tím, že ANO je populistické a země potřebuje prezidenta, který by jí pomohl ven z krize.

CNN Prima News zveřejnila výsledky i na svém twitteru, kde se mezi občany rozpoutala politická diskuze.

„To budou tzv. supression polls. Tj. průzkum se záměrem odradit určité skupiny od voleb apod. ANO má v kapse Sněmovnu – nemusíme se namáhat dostat Babiše na Hrad. Naopak pro pětikoalici je nutné se semknout a aktivizovat. Ty hodnoty jsou jinak v rozmezí statistické chyby,“ uvádí jeden přispěvovatel.

Jiní zase upozorňují, že se volby mají konat za 3 roky a nechápou, k čemu jsou nynější předvolební modely. Objevují se také názory, že CNN Prima News obecně straní Andreji Babišovi.

V neposlední řadě pak sledující twitteru upozorňují na relevantní skutečnost, že průzkum jednotlivých stran ztrácí smysl, protože strany vystupují v koalicích. Průzkumy by tak dle nich měly být vedeny v rámci koalic.

Zdroj: CNN Prima News, iDNES, Facebook, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články