Výběr nového hlasu pražské MHD začal. Veřejná anketa probíhá do června

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
mhd doprava
Zdroj: BalkansCat / Shutterstock.com

Současnou hlasatelku v prostředcích městské hromadné dopravy v Praze Dagmar Hazdrovou po 26 letech nahradí nový hlasatel. Ačkoli byla dlouholetým hlasem autobusů a tramvají v pražské hromadné dopravě, nyní její práce na vlastní žádost končí.

„Celkově je v síti Pražské integrované dopravy přes čtyři tisíce zastávek. Nahrávky se musejí stále doplňovat, hlášení vznikají postupně podle potřeby,“ uvedl v březnu náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr, jak jsme psali zde.

Ve finále ankety jsou 4 kandidáti, dva mužští hlasatelé a dvě hlasatelky ženy. Do finále je vybrala odborná porota v čele s paní Hazdrovou. Hlasy patří známým hercům a dabérům, a tak jsou nahrávky v anketě anonymní, aby jména kandidátů neovlivňovala rozhodování hlasujících.

Anketa na webu dopravního podniku probíhá do 19. června, poté ji zaměstnanci vyhodnotí a vítězný hlas představí veřejnosti do konce června.

„Rovnocenně jsou v nich zastoupeny dámy i pánové po dvou hlasech. Nejspíše se vám budou zdát povědomé, slyšeli jste je v dabingu nebo na divadelních představeních. Jejich identitu ale odhalíme až po skončení ankety, aby jména neovlivňovala vaše rozhodnutí,“ uvedl dopravce.

Zkušebně v provozu

Již nyní si ale adepty můžete poslechnout přímo v tramvaji nebo autobusu. Do běžného provozu jsou hlasy nasazeny v tramvajové lince číslo 9 na trase Sídliště Řepy – Spojovací a autobusové lince číslo 136 na trase Sídliště Čakovice – Jižní Město. Každý hlas hlásí celou trasu v jednom autobuse a jedné tramvaji. Tyto testovací prostředky jsou viditelně označeny.

„Každý hlas je nahrán v jedné tramvaji a jednom autobusu, přičemž tato vozidla jsou označena speciálním vnějším i vnitřním polepem upozorňujícím na anketu včetně QR kódu, po jehož načtení se cestující dostane přímo do on-line ankety,“ uvádí facebookový příspěvek Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Vítěze ankety čeká hodně práce

Bude muset znovu namluvit všechna stávající provozní hlášení a názvy zastávek nejen v pražských tramvajích a autobusech, ale i u příměstských autobusů v rámci systému Pražské integrované dopravy. Celkem se jedná o zhruba deset tisíc nahrávek a tím práce hlasatele nekončí.

Kromě toho musí průběžně nahrávat všechny změny či nové zastávky, při trvalých nebo dočasných změnách autobusových linek nebo při zapojení dalších oblastí do Pražské integrované dopravy, upozorňuje dopravní podnik.

Pod příspěvkem na facebooku se k situaci i výběru kandidátů hojně vyjadřuje veřejnost: „Čtyřka na mě moc pospíchá. Trojka na mě syčí… Druhý hlas je důrazný a líbí se mi nejvíce. První je taky příjemný, nicméně spíš k vyprávění pohádek. Zachovala bych stávající hlas a doplnila novým. Další, vůbec se mi nelíbí změna vzhledu MHD. Nepřehledné, nevkusné, krátkozrací dveře ani nenajdou,“ píše Anna, jedna ze sledujících.

A například jiná sledující jménem Klára dodává: „Ty ženské hlasy se mi nelíbí, pokud bych musela volit z těchto variant, tak č. 4, ale byl by to nezvyk, člověk je dosud zvyklý na ženský hlas.“

Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy, Facebook, Přehledně24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články