Výstava snímků na pražském Masarykově nádraží upozorňuje na nerovná práva stejnopohlavních rodin. Mělo by se o tom mluvit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stejnopohlavni par
Zdroj: Shutterstock

Od 6. prosince mohou návštěvníci zavítat na výstavu velkoformátových fotografií nazvanou Děti a rodiny, které stát neuznává. Projekt pořádá organizace Jsme fér, která v České republice dlouhodobě bojuje za práva homosexuálů a dalších členů LGBT+ komunity. Na výstavě jsou k vidění snímky českých gay a lesbických rodin s dětmi, zároveň ale také zachycuje i jejich příběhy.

Na fotografiích je zobrazeno deset párů z České republiky, kteří bojují proti předsudkům a snaží se v současné nestabilní době budovat rodinné štěstí, ačkoli jim stát neposkytuje právní ochranu, popisuje koncept ČTK. Právě snímky těchto rodin i s jejich příběhy jsou na akci konající se na pražském Masarykově nádraží k vidění.

Iniciativa Jsme fér požaduje manželství pro všechny i z toho důvodu, že by díky tomu byly stejnopohlavní páry postaveny v rodičovském ohledu na stejnou úroveň jako lidé ve svazku muže a ženy. „Jakákoliv jiná úprava, která by zůstala na půl cesty, situaci neřeší,“ uvedla podle ČTK právnička iniciativy Lucia Zachariášová.

„V Česku žijí desetitisíce gay a lesbických párů, několik tisíc z nich vychovává děti. Již roky čekají na chvíli, kdy český stát jejich rodiny plnohodnotně uzná a poskytne jim stejnou právní ochranu a postavení jako ostatním rodinám,“ píší pořadatelé výstavy na facebooku.

Mělo by se o nich mluvit

Podle organizace Jsme fér je jedním z problémů dnešní doby to, že se o vztazích homosexuálních párů málo mluví. Lidé si přitom podle průzkumů myslí, že by bylo vhodné, aby o problému veřejnost věděla.

„O vztazích gayů a leseb je pořád velmi důležité mluvit. Podle nejnovějšího průzkumu výzkumné agentury NMS Market Research si 64 % dotázaných myslí, že by se ve společnosti o vztazích gayů a leseb mělo mluvit. Nebude náhoda, že toto číslo kopíruje výsledky několika dlouhodobých nezávislých průzkumů, podle kterých okolo 65 % Čechů a Češek podporuje také uzákonění manželství pro všechny páry,“ uvádí Jsme fér na facebooku.

Spolek také k poslednímu říjnu letošního roku poslal vládě ČR otevřenou výzvu k ochraně LGBT+ komunity. A to i na základě nedávného útoku v Bratislavě, při kterém útočník před gay barem usmrtil dva její členy.

„V úterý se zástupkyně předkládajících organizací výzvy setkaly s předsedou Senátu, panem Milošem Vystrčilem. Oceňujeme zájem pana předsedy o témata týkající se LGBT lidí, který opakovaně vyjadřuje. V souvislosti s výzvou se také zúčastnil pietního shromáždění Společně proti nenávisti, které proběhlo 26. října na Václavském náměstí,“ uvádí organizace k setkání s předsedou Senátu, které proběhlo v minulém týdnu.

Vystrčil se dle zástupců organizace k otázce ochrany LGBT lidí v trestním zákoníku vyjádřil pozitivně a přislíbil, že podnikne konkrétní kroky, které by vedly k předložení návrhu zákona k ochraně komunity a jejích členů.

Výstava je na Masarykově nádraží k vidění od 6. do 30. prosince.

Zdroj: ČTK, Facebook, Přehledně24, Jsme fér

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články