Vystrčil v 2. kole voleb porazil Nagyovou o 8 000 hlasů. S výsledky je prý spokojen i Okamura

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos vystrcil
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Po druhém kole voleb do Senátu se mohou z vítězství radovat Jana Zwyrtek Hamplová z Kroměříže, Tomáš Töpfer z okrsku Brno-město, Jan Pirk za Prahu 10 nebo Tomáš Czernin v Jičíně. Pravděpodobně nejsledovanějším byl ale souboj dvou kandidátů v Jihlavě, kde nakonec nad Janou Nagyovou zvítězil Miloš Vystrčil.

Celkově s největším úspěchem se setkala koalice SPOLU, která podle webu E15 skončila na prvním místě s 37 %. ANO, KDU-ČSL a ODS skončily se stejnými výsledky na místě druhém. Jedním z nejvíce očekávaných duelů byl jihlavský souboj Nagyové s Vystrčilem.

Stávající předseda Senátu obhájil svou pozici, a to s rozdílem více než 20 % v počtu hlasů. Vystrčil měl přitom z duelu respekt, už v minulém týdnu totiž několikrát prohlásil, že nestojí proti jedinci, ale proti celé armádě. Nagyovou považoval jen za nastrčenou figurku hnutí ANO, které se ho pokoušelo ze Senátu vystrčit.

Nagyová se dle svých slov dočkala tvrdých útoků koalice

Jak lze vyčíst z oficiálních výsledků voleb, které zveřejnil Český statistický úřad, Vystrčil porazil Nagyovou téměř o 8 000 hlasů. Kandidátka, která je v současné době souzena v případu Čapí hnízdo společně s Andrejem Babišem, se podle svých slov dočkala od koalice velké kritiky, která ji mrzí.

„Jsem z toho dojatý, a to málokdy bývám dojatý,“ řekl po vyhlášení výsledků znovuzvolený senátor. „Porazili jsme Andreje Babiše, jeho nekonečně mnoho peněz,“ podotkl. Navázal tím na své vyjádření z dřívějška, že kampaň není vše a on věří, že lidé zvolí poctivě podle činů, nikoli podle financí.

„Ještě jednou děkuji všem voličům za to, jakým způsobem se k těm volbám postavili,“ uvedl Vystrčil. Na druhou stranu Nagyová má pocit, že byla naprosto sama proti pěti stranám.

„Už postup do druhého kola jsem brala jako velký úspěch. V něm to bylo velice těžké. Připadalo mi, že jsem byla sama proti pěti stranám. Útoky Pětikoalice byly opravdu tvrdé a řada z nich mě mrzela,“ svěřila se podle serveru iDNES.

Spokojený Okamura

Kromě souboje Vystrčila s Nagyovou se po skončení voleb do Senátu vyjádřili i další politici. Například Tomio Okamura z SPD je s výsledky voleb prý spokojen a považuje je za příjemnou výzvu do příštího volebního období. Poprvé se totiž hnutí podařilo dostat kandidáta do 2. kola voleb.

„SPD je nejmladší politickou stranou v Parlamentu a získali jsme více než trojnásobný počet zastupitelů, než jsme měli doposud. Podařilo se nám splnit i druhý cíl, a tím bylo, aby se poprvé v historii SPD alespoň nějaký náš kandidát dostal do druhého kola senátní volby,“ uvedl podle serveru Seznam Zprávy.

Zdroj: Český statistický úřad, Seznam Zprávy, e15, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články