Za home office příplatek. Mění se pravidla pro práci z domova i pro pracující na dohodu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Home office
Zdroj: Shutterstock

Česká vláda v následujících dnech projedná novelu zákoníku práce, která byla připravována několik posledních měsíců. Přijata měla být už loni v srpnu, pokud by Česká republika dále přijetí oddalovala, hrozila by nám vysoká pokuta od Evropské unie.

Přípravu novely pozdrželo několik desítek připomínek, které se na původní návrh sesypaly loni na podzim, uvádí server Aktuálně. Nakonec byla podepsána dohoda, která je maximálním kompromisem pro všechny strany. Novela nyní zamířila k vládě.

Změna v práci z domova

Jedním z hlavních témat při přípravě novely zákoníku práce byl home office. Práce na dálku je v dnešní době čím dál častějším trendem. Zaměstnanci nyní mohou o práci z domova písemně požádat. Pokud zaměstnavatel jejich žádosti nevyhoví, bude muset podat písemné odůvodnění, vysvětlují novinku webové stránky advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti.

Zaměstnavatel bude dále nově povinen zaměstnanci hradit náklady, které mu vzniknou v souvislosti s výkonem práce na dálku. To znamená poskytnutí peněz na plyn, elektřinu a dodávku tepla. Paušální částka musí činit minimálně 2,80 Kč za započatou hodinu práce.

„Osobně si myslím, a říkám to jako zaměstnankyně, která nyní pracuje na home office, že by neměl stát diktovat náhrady související s touto prací. Pro zaměstnance je nesmírnou výhodou už to, že mu to zaměstnavatel umožní, ale pro zaměstnavatele to nesmí být finančně náročnější, než když zaměstnanec pracuje na svém pracovišti,“ myslí si v komentářích na Novinkách paní Simona.

Při 160 odpracovaných hodinách měsíčně by zaměstnanec měl od zaměstnavatele dostat zhruba 450 korun. Odborníci ale poukazují na to, že například za cestování do práce lidé naopak ušetří.

„Home office benefitem? To je otázkou úhlu pohledu. Pokud firma musí kompenzovat energie, tedy elektrickou spotřebu a topení, případně plyn, tak už to pro ni tak výhodné není,“ myslí si pan František, čtenář serveru iDNES.

Změna v práci na dohodu

Změny v zákoníku práce se týkají i takzvaných dohodářů. Lidé pracující na DPP nebo DPČ by nově měli mít právo na dovolenou, uvádí server Podnikatel.

U DPP je ve hře návrh, aby pracovní doba byla pro účely dovolené stanovena na 10 hodin týdně, u DPČ se pro výpočet dovolené bude vycházet z pracovní doby sjednané ve smlouvě, maximálně však 20 hodin týdně, upřesňuje web Jen práce.

K dalším změnám pak patří především často propírané téma digitalizace. Nově bude možné pracovní smlouvy uzavřít i elektronicky. Od ledna 2023 se také mění povinnost o lékařských prohlídkách. Pravidelné pracovně-lékařské prohlídky budou muset nezbytně podstupovat pouze zaměstnanci vykonávající práci v rizikových kategoriích a tam, kde dochází k ohrožení zdraví.

V tomto případě se mnoho lidí bojí, že nebude prakticky žádná prevence, řada osob totiž sama od sebe k lékařům nechodí. „Nástup do práce mě donutil na lékařskou prohlídku zajít. Sám od sebe jsem si ale už 5 let na preventivní prohlídku nedošel,“ přiznává pro Přehledně24 pan Radek z Brna, kterého měla další povinná prohlídka čekat právě letos.

Zdroj: Aktuálně, Frank Bold Advokáti, Novinky, Podnikatel, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články