Za výrokem o svetrech si Markéta Pekarová Adamová stojí. Na kritiku je ve své pozici připravená, sexualizované útoky ale odmítá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marketa Pekarova Adamova
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Markéta Pekarová Adamová je v poslední době často terčem kritiky. Opozice se jí dokonce nedávno pokoušela odvolat z její funkce. Ačkoli s mnoha výtkami ke své osobě Pekarová nesouhlasí, sama si uvědomuje, že v některých ohledech je to i její chyba. Například některé její výroky prý vyzněly jinak, než měly.

„Ty útoky jdou čím dál více z politické úrovně do té osobní. To jsem zažila právě i během pokusu o mé odvolání,“ říká šéfka Poslanecké sněmovny v rozhovoru pro Aktuálně.

„Ty věci, které tam padly, tak zkrátka někdy do jednání nepatří. Mluvím o útocích, které jsou často sexualizované a sexuálně motivované,“ vysvětlila. Jako příklad uvedla třeba to, že jí v jednom z jednání Okamura připomněl, že nemá děti, tedy není matkou a k některým tématům nemá právo se vyjadřovat.

Šéf SPD má s Pekarovou problémy dlouhodobě a v minulosti se k ní vyjádřil nelichotivě mnohokrát.

Mám to zvládnuté, ale posluchači možná ne

Pekarová šla podle svých slov do politiky s tím, že podobným útokům bude muset čelit. Tvrdí, že jí osobně se to nedotýká, protože je s tím vyrovnaná. Zároveň se ale bojí o posluchače daného rozhovoru s redaktorkou Aktuálně, kteří podobná jednání vnímají a mohou jejich mínění ovlivnit.

„Když jsem se pak k tématu vyjádřila, dostalo se mi podpory. Je tu hodně lidí, kteří si všímají, že je to nepřijatelné,“ doplnila.

Některých svých výroků lituje, jiných nikoli

V některých ohledech si Pekarová uvědomuje, že udělala ve svých výrocích chybu. Například video zveřejněné na iDNES TV připomíná, jak se Pekarová opřela do novinářky za odložený mobilní telefon Huawei na řečnickém pultíku.

„Vy nemáte iPhone?“ zeptala se pohoršeně. Vzhledem k tomu, že ceny za tyto mobilní telefony jsou vysoké, vyzněla její narážka pohrdavě. Ona sama by si za ni prý nejraději nafackovala, myslela to totiž úplně jinak.

„Myšleno to bylo v nadsázce a ve vtipu. My jsme tam hovořili o cestě na Tchaj-wan. A Huawei je čínská technologie. Proto jsem řekla první větu, která mě napadla,“ vysvětlila Pekarová s tím, že výrok rozhodně nebyl vhodný a ona by se za něj ráda omluvila.

Naopak své výroky o svetrech, za které byla kritizována před časem, by nezměnila. V době energetické krize by se podle jejích slov měli lidé uskromnit a více obléknout. A na tom si trvá.

„Dělám to i s mým příjmem, u kterého to podle některých není nutné. Prostě nevidím důvod, proč bych měla něčím plýtvat. Jak s energiemi, tak třeba s potravinami,“ vysvětlila s tím, že se raději více oblékne, než aby zbytečně topila.

Zdroj: Přehledně24, Aktuálně, iDNES TV

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články