Zdeněk Hřib bude mít schůzku s premiérem. Ta zřejmě proběhne až dva dny po avizovaném uzavření centra pro uprchlíky

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Zdenek Hrib
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib opakovaně avizoval, že pokud nepřijde včasná pomoc od státu, bude nucen zavřít Krajské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky (KACPU) ve Vysočanech. Z důvodu přetíženosti centra se k tomuto kroku opravdu odhodlal a centrum se uzavře k 15. červnu. Pokud zavře pražské centrum, udělá to dle hejtmana Martina Netolického i Pardubický kraj. Za nezodpovědné toto jednání označil šéf asociace krajů Martin Kuba. Ministr vnitra Vít Rakušan se však domnívá, že se situace zvládne i bez pražského centra.

„I při případném uzavření pražského centra situaci zvládneme, žádné uprchlíky na ulici nenecháme,“ uvedl dle ČTK Vít Rakušan s tím, že jej rozhodnutí primátora mrzí.

Pražské centrum je přetížené

Primátor Hřib oznámil uzavření centra ve středu 1. června s tím, že důvodem je přetíženost a chybějící systém přesunu uprchlíků do méně vytížených krajů, jak jsme psali zde.

„Kapacity v Praze jsou dávno překročeny. Jediný manažerský nástroj, který nám zbývá, je zavřít KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině) a přesměrovávat uprchlíky do jiných krajů, kde ta kapacita ještě je,“ uvedl dle ČTK řekl Hřib po jednání magistrátního krizového štábu.

Hřib své rozhodnutí dále odůvodnil tím, že v Praze je až čtyřikrát více uprchlíků než v dalších krajích a Praha situaci musí řešit stanovými městečky, která vznikla v Troji a Malešicích.

Dle Hřiba jeho slova potvrdily i analýzy organizace Člověk v tísni. Dle nich nemůže Praha problém vyřešit ani přesunem uprchlíků do nejbližšího okolí, protože Středočeský kraj také nemá ubytovací kapacity.

Nutnost stanového městečka nevznikla však jen v Praze. Jedno vzniká i poblíž brněnského automotodromu. Důvod jeho vzniku vysvětlil jihomoravský hejtman Jan Grolich tak, že je třeba zde ubytovat ty uprchlíky, pro které se hledá ubytování či u kterých se čeká na ověření, zda nemají jiné než ukrajinské občanství.

Pardubický kraj hrozí také zavřením

Hřibovo rozhodnutí odsoudil Martin Kuba s tím, že kapacity Praha má a prohlášení primátora považuje za nekolegiální vůči ostatním krajům. Kuba také dle ČTK uvedl, že na schůzce hejtmanů Hřib o ničem takovém nemluvil.

„Přijde mi, že ten problém chce zveličovat, ne jej pracovně řešit,“ uvedl Kuba.

Pokud zavře pražské centrum, tak Pardubický kraj uzavře to své, varoval hejtman Martin Netolický. „Přijímání uprchlíků z Ukrajiny a jejich registrace na krajských asistenčních centrech není izolovanou záležitostí jednoho či druhého kraje, ale otázkou komplexního řešení,“ uvedl s tím, že i on Hřibovo rozhodnutí považuje za nekolegiální.

Dle hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka je uzavření pražského centra nezodpovědné a podkopává důvěru ve zvládání uprchlické krize.

Hřib se sejde s premiérem

Dva dny po avizovaném uzavření KACPU se s primátorem sejde premiér Petr Fiala, aby spolu řešili uprchlickou krizi.

„Termín jednání byl stanoven ze strany pana premiéra Fialy na 17. června, což je dva dny po uzavření Krajského asistenčního centra pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Předpokládám, že nyní co nejdříve dostanu k dispozici písemné zdůvodnění toho, proč údajně není možné využít mechanismus omezení vyplácení dávek v přeplněných regionech tak, aby bylo možné zpracovat návrhy k možnému řešení situace,“ vyjádřil se pro ČTK k setkání Hřib.

Na setkání by měl být i Vít Rakušan. Ten mimo jiné v rozhovoru pro iROZHLAS uvedl, že primátor žádá přípravu relokačních systémů, které se ale již připravují.

„Trochu nerozumím tomu náhlému silovému řešení. Nechci věřit tomu, že by to bylo ve spojitosti s volbami, které se blíží na podzim. Jednání, které proběhne mezi námi a panem primátorem, mohlo probíhat v úplně jiné atmosféře. Situaci samozřejmě zvládneme i bez pražského KACPU. Jen mi to přijde zbytečné,“ sdělil Rakušan.

Zdroj: ČTK, iROZHLAS, Deník N

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články