Znovu se otevřelo pražské centrum pomoci pro Ukrajince. Zavřené přitom bylo od poloviny června

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
centrum uprchlici ukrajina
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Ženy i děti ráno postávaly před centrem, které se znovu otevřelo pro uprchlíky z Ukrajiny. Centrum se nachází v pražských Vysočanech a otevřelo se znovu po měsíci.

K 15. červnu ho nechal zavřít primátor Prahy Zdeněk Hřib. To, že se otevře, nařídila přímo vláda Petra Fialy. Podle primátora se tím ale nevyřeší problémy, že v Praze přibylo uprchlíků a je jich více, než když začala válka. Vláda by se tak měla zaměřit na to, aby se tito lidé přemístili do krajů.

Tento krok není správným směrem, myslí si Hřib

„Z mého pohledu se jedná o rozhodnutí chybné, protože se vůbec nezabývá řešením té situace, že v Praze je až čtyřikrát větší počet uprchlíků na hlavu než v některých jiných krajích,“ vysvětluje Hřib.

Hlavní město nemá podle Hřiba ubytovací kapacity, proto pro Ukrajince krajské asistenční centrum poskytne pouze přenocování ve stanech. Dočasnou ochranu v Česku dosud získalo podle všeho více než 390 tisíc Ukrajinců.

Někteří uprchlíci se již vrátili zpátky na Ukrajinu. Stát proto netuší, kolik lidí nakonec aktuálně ochranu v České republice má. Znovuotevřené centrum bude fungovat od pondělí do čtvrtka od 8 do 15 hodin. V pátek bude fungovat pouze ve zkrácené době, od 8 do 14 hodin.

V centru budou pracovníci pomáhat ženám i dětem se zařízením ročního povolení k pobytu, uvádí iDNES. Podle tohoto webu se také před otevřením tvořily u centra fronty. Velkou neznámou je pro Ukrajince dále zařízení zdravotního pojištění. Ministr vnitra Vít Rakušan i proto doufá, že se lidé přesunou také do jiných krajů.

V hlavním městě má pobyt skoro 90 tisíc uprchlíků

„Věřím, že se vládě během těch letních měsíců povede v řádu tisíců lidi z těch nejvytíženějších regionů dobrovolně přesunout do jiných částí České republiky tak, aby ten systém fungoval,“ řekl.

Upravil se také příspěvek, který dostanou ti, co mají uprchlíky ubytované doma. Doposud dostávali 3 tisíce korun, pokud měli v domácnosti Ukrajince nepřetržitě 16 dní v měsíci. Maximálně to mohlo být 9 tisíc korun za měsíc, i když jste měli doma více než tři osoby.

V hlavním městě je podle všeho skoro 90 tisíc uprchlíků, u kterých je potřeba je přemístit do jiných krajů. Praha je přetížená velkým množstvím Ukrajinců, proto se v centru také nikdo dlouhodobě neubytuje, napsala ČTK.

Zdroj: iDNES, ČTK, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články