21 nově nakažených denně: Situace je označena za velmi vážnou a chystají se tvrdá opatření

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Taipei
Zdroj: Oliverouge 3 / Shutterstock.com

Tchaj-wan ve středu ohlásil 21 nově zaznamenaných případů nemoci covid-19 během jediného dne. Jde o jeden z nejvyšších přírůstků na ostrově od začátku pandemie. 16 osob se patrně nakazilo na jednom místě. Začínají se zde proto zpřísňovat některé restrikce.

Na více než třiadvacetimilionovém Tchaj-wanu přibylo během středy 12. května 21 nových případů nemoci covid-19. Ačkoliv se zdá číslo v porovnání například s Českem velmi malé, jde o jeden z nejvyšších denních přírůstků na ostrově od začátku pandemie.

Velmi vážná situace

Šestnáct osob se zároveň pravděpodobně nakazilo na jednom místě, což by mohlo znamenat nebezpečí lokálního rozšíření infekce. Vláda na to proto ihned zareagovala.

Tamní ministr zdravotnictví Chen Shih-chung na tiskové konferenci požádal občany, aby byli obezřetní, a podnikatele, aby ve svých prodejnách a provozovnách vymáhali přísná hygienická opatření.

Chen v tamním parlamentu situaci popsal jako „velmi vážnou“. Ústřední zpravodajská služba Tchaj-wanu navíc upozornila na to, že mluvil o možném zvýšení stupně nebezpečí na 3. úroveň.

To by znamenalo zákaz setkávání více jak 5 osob venku a 10 vevnitř nebo uzavření všech životně nedůležitých obchodů.

Agentura Reuters uvedla, že některá města již kvůli náhlému rozšíření infekce omezují přístupy na veřejná místa, jakými jsou posilovny či knihovny.

Situace na Tchaj-wanu

I přes apel na zvýšenou obezřetnost a částečné omezování některých činností však pravděpodobně zatím nejde o větší problém.

„Prosím vás, nepanikařte, netřeste se, Tchaj-wan má dostatek zdravotních kapacit a počet vážně nemocných pacientů se nezvýšil tak zásadně,“ napsal například na facebooku starosta hlavního města ostrova Tchaj-pej Ko Wen-je, který je sám lékařem.

Od loňského března, kdy byly na Tchaj-wanu zaznamenány první případy covidu-19, se zatím na ostrově nakazilo celkem zhruba 1200 osob a 12 z nich jich nemoci podlehlo.

Největší úspěch Tchaj-wanu spočívá v tvrdém uzavření hranic a úspěšném trasování nakažených osob. Většina lidí tu zároveň dodržuje hygienická opatření, jako je například nošení ochrany úst, a při zvýšeném výskytu zdejší úřady ihned přistupují k preventivním opatřením.

Autor: Petr HejčlSouvisející články