Biden podpořil Tchaj-wan. Poslal tam neoficiální delegaci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zdroj: Profimedia

Na Tchaj-wan míří neoficiální delegace vyslaná ze Spojených států amerických prezidentem Joem Bidenem. Delegace na znamení podpory tohoto státu se má sejít s vrcholnými představiteli země, včetně prezidentky. Čína na oznámení o výpravě okamžitě zareagovala a upozornila Bílý dům, že bude sledovat jeho konání na ostrově, který považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

Bílý dům vydal k cestě prohlášení, ve kterém mimo jiné píše, že cesta má reflektovat podporu, kterou Tchaj-wan v USA má. „Výběr těchto tří osob – zkušených státníků, kteří jsou letitými příznivci Tchaj-wanu a jsou osobně blízcí prezidentu Bidenovi – vysílá důležitý signál o americkém závazku k Tchaj-wanu a tamní demokracii,” stojí dále v prohlášení, které přinesla americká stanice CNN.

Delegaci tedy tvoří tři lidé. Podle CNN se jedná o bývalého senátora za Connecticut a demokrata Chrise Dodda a dva bývalé náměstky ministrů zahraničí.

Prvním je James Steinberg, který funkci vykonával během vlády Baracka Obamy, a druhým Richard Armitage, který působil ještě pod vedením George W. Bushe.

Delegace se má sejít s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu. Ve čtvrtek je má přijmout prezidentka Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Výročí podpisu dohody s Tchaj-wanem

Výběr času návštěvy není zcela náhodný. V těchto dnech je to právě 42 let, kdy byla podepsána dohoda Taiwan Relations Act. Ta zaručuje Tchaj-wanu stále stejná práva bez ohledu na jeho diplomatický status. Patří sem například právo poskytnout Tchaj-wanu zbraně či pomoc v případě jeho napadení.

Čína zareagovala okamžitě

Čína ihned zareagovala a upozornila Američany, aby respektovali politiku jedné Číny. Tedy že Tchaj-wan je formálně stále podřízený Čínské lidové republice a nemá žádnou politickou autonomii.

O tom, že Čína je na téma Tchaj-wanu značně citlivá, se přesvědčila i Česká republika. Dnes již zesnulý předseda senátu Stanislav Kubera dostal po ohlášení cesty na Tchaj-wan dopis čínské ambasády, kde byl před cestou velmi důrazně varován.

Kubera však zemřel a jeho náhradník v Senátu Miloš Vystrčil na ostrov v jihovýchodní Asii nakonec opravdu odletěl. Čína pak reagovala vyjádřeními, že „překročil červenou čáru” a že „zaplatí vysokou cenu”.

Autor: Markéta Krejčí



Související články