25 000 křížů. Každý znamená jednu oběť koronaviru

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kriz smrt
Zdroj: Shutterstock

V pondělních dopoledních hodinách se dlaždice na Staroměstském náměstí staly pietním místem. Objevilo se na něm takřka 25 000 křížů. Podle spolku Milion chvilek pro demokracii mají znázorňovat oběti epidemie covidu. V poledne proběhla i minuta ticha společně s rozezněním zvonů na uctění jejich památky.

K situaci se vyjádřil i pražský magistrát: „Je to rok, co v Česku zemřel první člověk na covid-19. Na Staroměstském náměstí se objevilo téměř 25 tisíc křížů, za každou oběť pandemie nemoci covid-19 jeden. Připomeňme si ve 12 hodin minutou ticha památku všech těchto obětí,“ uvedl na sociálních sítích.

Tímto způsobem chce spolek Milion chvilek pro demokracii prostřednictvím demonstrace s názvem Vláda zmařených životů poukázat na neschopnost vlády Andreje Babiše (za ANO) během celé krize. Dle nich za zmařené životy může právě tato vláda.

Spolek sám v pondělí premiérovi poslal otevřený dopis. „Tisíce křížů za tisíce zemřelých. Mnoho z nich zemřelo zbytečně. Odpovědnost nese vláda zmařených životů, která upřednostňuje své kšefty nad svými občany,“ napsal na Twitter Benjamin Roll, předseda spolku.

Nebyl to přestupek

Pro iRozhlas Roll uvedl informace, že se na celém projektu podílelo 30 dobrovolníků, kteří kříže na náměstí sprejovali. Svou spoluúčast na Twitteru uveřejnila i policie, ta informovala o tom, že na celou akci bude dohlížet, a zdůraznila, že se nejedná o přestupek.

„Jsme domluveni tak, že to během odpoledne plánujeme smýt, ale uvidíme, jestli by to tam mohlo zůstat,“ dodal Roll. Pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (za Piráti) doplnil v dopoledních hodinách informaci, že kříže na zemi budou do té doby, než je smyje déšť.

Proběhla i druhá pietní akce

Na svém Facebooku se přidal i spolek Minuta ticha, který se rozhodl oběti koronaviru uctít rozezněním kostelních zvonů. „Přispěje-li k této vzpomínce vyzvánění kostelních zvonů, připomínka památky obětí v médiích či důstojné a všech politických motivů prosté vzdání úcty obětem z úst veřejně působících osobností, budeme si jako společnost moci říct, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých,“ vysvětlili organizátoři.

Praha se chystá uctít památku obětí ještě jedním způsobem. Pražský primátor Zdeněk Hřib (za Piráty) na svém twitterovém účtu obyvatele informoval, že se uctění dotkne i petřínské rozhledny, která se na celý den zhasne.

Od začátku pandemie, která vypukla loni v březnu, se prokazatelně nakazilo přes jeden a půl milionu lidí. K pondělnímu ránu se počet mrtvých dostal na číslo téměř 25 tisíc mrtvých. Více než polovina jich však o život přišla v letošním roce.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články