3. května se obchody pravděpodobně neotevřou, počet nakažených klesá pomalu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
otevreni obchodu
Zdroj: Shutterstock

Avizované otevření obchodů v pondělí 3. května není podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera jisté. Podmínkou pro jejich znovuotevření je dosažení hranice 100 nově nakažených na 100 000 obyvatel. Tohoto čísla ale podle epidemických modelů republika dosáhne až koncem příštího týdne.

O otevření obchodů od prvního květnového pondělí podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka vláda rozhodne ve čtvrtek.

Budeme situaci posuzovat individuálně, slibuje ministr

„Služby budou celorepublikové, ale pokud budou v té době incidence 100 na 100 000 obyvatel, tak bychom mohli otevřít i zbytek obchodů, což je nějakých 24 procent prodejní plochy,“ řekl Arenberger.

Čísla nakažených se hranici pro otevření obchodů blíží ve Středočeském kraji a Praze a dalším nespecifikovaném kraji na východě republiky.

Například Pardubický kraj dosahuje přibližně 161 případů na 100 000 obyvatel a v Jihomoravském kraji jde asi o 174 nových případů na 100 000 obyvatel.

„Pokud by v nějakém kraji byl konkrétní okres nebo jeden klastr, který by to tomu příslušnému kraji kazil, tak se pokusíme ho velmi důkladně identifikovat a zjistit, kde tam ten problém je a ten eliminovat, abychom dostali průměrné incidence co nejreprezentativněji,“ uvedl s tím, že se bude situace posuzovat individuálně.

Služby otevřou v omezeném režimu a s testy

Při návštěvě poskytovatele služeb bude třeba doložit negativní test. Za PCR test je třeba zaplatit asi 1 500 Kč a jeho výsledek platí sedm dní. Antigenní test provedený v odběrovém centru, který hradí jednou za tři dny zdravotní pojištění, bude platit po tři dny.

Výjimečně bude umožněno provedení samotestu přímo v provozovně. „Jenom v extrémně vzácných situacích, kdy se jedná třeba o starší lidi, kteří bydlí vedle té provozovny a mají do (testovacího) centra daleko a nemohou se tam dostat, tak výjimečně bychom byli schopni povolit i jednorázové otestování personálem,“ uvedl Arenberger.

Předmětem debat bylo prokazování se očkováním nebo proděláním nákazy v posledních 90 dnech, zatím ale neexistuje nástroj, který by to umožňoval. Pipravuje se ale mobilní aplikace.

V krajích, které již dosáhly hranice méně než 100 nových případů na 100 000 obyvatel, tedy Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském, byl dnes umožněn návrat do školek všem dětem.

Od příštího týdne se ve všech regionech, které splní podmínku 100 na 100 000, mají vrátit do škol žáci druhého stupně, kteří budou fungovat rotačně.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články