300 milionů dolarů. Tolik investuje Švýcarsko do boje proti koronaviru

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
svycarsko covid
Zdroj: Hezrik Ismail/Shgutterstock.com

Ve středu vydalo Švýcarsko prohlášení, ve kterém oznámilo, že se chystá investovat 300 milionů dolarů do boje proti onemocnění covid-19. Peníze chce investovat do testování i do samotné léčby. Peníze chce spravedlivě rozdělit mezi rozvojové země, informuje o tom deník The Local.

Švýcarská vláda sama informovala veřejnost o tom, že to bere jako závazek, který chce dodržet a splnit. Jejím cílem je spravedlivě a všem umožnit testování a následné očkování včetně léčby i případných léků v rámci onemocnění koronavirem.

Miliardový projekt zaštítí vláda

„Ve svém prohlášení Bern uvedl, že plánuje darovat přibližně 300 milionů švýcarských franků (328 milionů USD, 272 milionů EUR) na Accelerator Access to Covid Tools (globální propojení distribuce a výroby vakcín za účelem rychlejšího vývoje a použití, pozn. redakce),“ informuje The Local.

Celý program v hodnotě několika miliard korun ale nezaštiťuje pouze tamní vláda. Projekt podporují i mezinárodní organizace jako například Světová zdravotnická organizace WHO, aliance Gavi i světové banky.

Hlavním cílem je urychlit a zpřístupnit zdravotní péči všem, především chudším rozvojovým zemím, které koronavirová epidemie zasáhla nejvíce. „I když bylo dosaženo velkého pokroku ve vývoji testů, léčby a vakcín, chybí celosvětový a nestranný přístup k těmto zdrojům,“ uvedl Bern.

Švýcarsko ale přiznalo, že má obavy z toho, jak moc se virus dokáže přizpůsobovat vnějším podmínkám, i z toho, jak neustále mutuje v nové a nové verze. „Rychlé a efektivní ukončení pandemie je ve velkém zájmu Švýcarska,“ uvedla vláda a zdůraznila: „Virus lze úspěšně zadržet, až když bude jeho šíření omezeno po celém světě.“

Švýcarský parlament bude o schválení hlasovat

Švýcarská vláda ve svém prohlášení také zdůraznila, že pomoc bude skutečně směřována rozvojovým zemím. Ty jsou v samotném důsledku nejvíce ohrožené a pokud jim nikdo nepomůže, virus se z těchto zemí může neustále vracet do celého světa. Informují o tom zahraniční média.

„Více než třetina z 300 milionů franků určených pro boji proti covidu půjde společnosti Gavi, která pracuje na zlepšení přístupu k očkovacím látkám v chudších zemích, zatímco určité finanční prostředky by šly na podporu výzkumu a vývoje a přístupu k testům na covid-19 a léky,“ uvedla švýcarská vláda.

Švýcarský parlament bude během letního zasedání hlasovat i o této pomoci. Veškeré ostatní finance by měly jít do zdravotnické péče několika zemí. Po finanční stránce je boj s virem nákladný, společnosti proto každé peníze přijmou všemi deseti.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články