Na operaci si počkáte několik měsíců. Nemocnice po krizi nestíhají

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
nemocnice pacient
Zdroj: Tyler Olson/Shutterstock.com

Na lůžkách na jednotkách intenzivní péče pomalu ubývá pacientů s onemocněním covid-19. Je to podle všeho známka toho, že epidemiologická krize je v České republice na ústupu. Lékaři se tak mohou vracet k odloženým zákrokům, ale to nebude tak jednoduché.

„Rok jsem čekal na operaci ledviny, měl jsem bolesti. Jsem rád, že jsem tady,“ řekl pro Píše o tom CNN Prima NEWS. Ganbat Natsag, který je původem z Mongolska, ale v České republice žije více jak třináct let.

Natsang prodělal v úterý složitou operaci. Nyní musí strávit dvacet čtyři hodin v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Pokud vše půjde dobře, budou ho moci po dvou dnech pustit. Problém ale je, že liberecká nemocnice má na oddělení neurologie takovýchto pacientů více jak 200.

Všichni chtějí na operace, ale kapacity nejsou

Někteří lidé skutečně měli bolesti spojené se svým zdravotním stavem, ale přímo je to neohrožovalo na životě, takže museli lékaři takové případy odkládat. Činili tak na základě vládního rozhodnutí v rámci koronavirových opatření. Lékaři tedy tyto pacienty nesměli operovat.

„Pacienti strašně dlouho čekali. Někteří mají velké problémy a komplikace. Teď by všichni chtěli, aby byli odoperovaní, ale kapacity nemáme,“ vysvětlila vrchní sestra oddělení urologie Krajské nemocnice Liberec Lucie Židková pro CNN Prima NEWS.

Jenže nedostatek kapacit se týká mnohých nemocnic po celé republice. Problém hlásí například i Fakultní nemocnice Bulovka, která má problém s oddělením ortopedie. Podle informací z dalších webů vyplývá, že nemocnice počítá s prodlouženou lhůtou čekání v řádu i pěti měsíců.

„Na plnou úroveň péče, jak ji známe z předcovidového období, se dostaneme zhruba za rok,“ řekla pro iDnes.cz Jana Mrákotová, mluvčí nemocnice v Ústí nad Labem. Návrat k „normálnímu“ nemocničnímu režimu tak bude trvat na mnohých místech skutečně dlouho a české zdravotnictví to dlouhodobě pocítí.

Bude to v řádu několika let, tvrdí ředitel Chudomel

„Bude to v řádu měsíců až let,“ tvrdí dost pesimisticky ředitel Oblastní nemocnice v Kolíně Petr Chudomel. „Nemůžeme najednou operovat na 140 procent, už předtím jsme operovali na maximum. Na každého se postupně dostane,“citoval primáře oddělení urologie Krajské nemocnice Liberec Jana Mečla CNN Prima NEWS.

Po jakékoliv operaci je zapotřebí převézt pacienta na volné lůžko na jednotce intenzivní péče, kde stráví několik hodin. Ta se za současné situace uvolňují velmi pomalu, tudíž jich je nedostatek. Dalším problémem je i nižší počet personálu, se kterým se nemocnice potýkají.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články