Kontroverzní španělský festival byl opět zrušen. Býci do ulic nevyběhnou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
festival byci
Zdroj: imagestockdesign/Shutterstock.com

Nejznámější běh býků ve Španělsku patří k nejoblíbenějším svátkům vůbec. Jenže kvůli současné koronavirové situaci se býci v severním městě Paloma neproběhnou. Stejně tomu bylo i minulý rok. Informaci pro The Local potvrdil tamní starosta.

Sám starosta Palomy rozhodnutí nesl těžce. „Je mi líto, že jsem nucen oficiálně zrušit festival San Fermín pro letošní rok 2021,“ řekl Enrique Maya na tiskové konferenci. Lidé se tak podruhé za sebou nedočkají jednoho z prestižních a oblíbených festivalů.

Je vysoké riziko nákazy, tvrdí starosta

Festival se koná obvykle během července, kdy se vypustí býci do ulic. Ti proběhnou celým městem. Ačkoliv dochází k několika zraněním a někteří se snaží svátek omezit či ho zcela zakázat, tradice je silnější.

Starosta Maya tvrdí, že existuje tak vysoké riziko přenosu nemoci, že se bude muset i letos svátek zrušit. Podle jeho vyjádření je v zemi stále málo naočkovaných lidí. A takovému riziku nechce nikoho vystavit. Informují o tom zahraniční média.

Paloma spadá do regionu Navarra. Ten se „pyšní“ tím, že patří mezi oblasti s největším výskytem onemocnění covid-19. Vláda podobné rozhodnutí kvituje.

S rozhodnutím o tom, že se festival nakonec nebude konat, přišly úřady už letos v únoru. Tehdy ale všichni předpokládali, že se situace alespoň částečně vrátí k normálnímu životu a festival se bude skutečně konat. Proto tato informace mnohé až tolik nezarazila.

Festival se koná na počest patrona španělského severního regionu Navarra-San Fermín a datuje se od středověku. Zahrnuje kromě náboženských průvodů a koncertů i býčí běhy, které ho proslavily, píše web Thelocal.com. Tato tradice je pro Španěly jedna z nejposvátnějších a nejdůležitějších.

Nebude se konat více akcí

Ačkoliv se vláda snaží ochránit tamní obyvatele, podle ekonomů jednoznačně utrpí španělská ekonomika. Ta v rámci opatření proti koronaviru už přišla o mnoho peněz. A vzhledem k tomu, že se nekoná jeden z největších festivalů, který přiláká ročně stovky i tisíce lidí, země tak přijde o další peníze.

Napříč celým Španělskem se nakonec nebude konat více kulturních akcí. Například se nezrealizují ani festivaly jako Feria de Abril de Sevilla nebo Las Fallas.

Utáhnout si opasky bude muset i samotná Barcelona, ve které se nebude konat ani každoroční veletrh představující novinky ze světa mobilů. Konat se nebude ani Týden módy v Madridu.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články