Aktuálně: Mutace lambda už je i v Česku. Víme, v čem je nebezpečná a proč

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
koronavirus mutace
Zdroj: Lightspring/Shutterstock

Světová zdravotnická organizace (WHO) už zaměřila svou pozornost i na mutaci s názvem lambda, která podle jejích slov může být globální hrozbou. Větší než dosavadní mutace delta, která se k nám rozšířila poměrně rychle. Státní zdravotní ústav potvrdil Blesk Zprávám, že je už tato mutace i u nás.

Z veřejných údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) je zřejmé, že tato nová mutace se poprvé objevila v roce 2020 v Peru koncem prosince. Od té doby se dokázala rozšířit do více než třiceti zemí včetně České republiky.

Podle zahraničního portálu Health byla varianta koronaviru lambda v Peru zjištěna u více než osmdesáti procent odebraných vzorků. Například v Argentině či Chile se jednalo o tento druh viru až v jedné třetině případů.

Ve světě už se o mutaci zajímají

Mutace lambda může být nebezpečná v tom, že by mohla ovlivňovat přenositelnost a závažnost viru a také se podílet na komunitním přenosu. WHO ji označila za potenciální riziko.

„WHO zatím lambdu neřadí do nejrizikovější skupiny variant. Uvidíme až časem, zda bude tato varianta schopná vytlačit například britskou variantu a jestli přinese větší smrtnost populace, například následkem možného úniku post-vakcinační imunity. Podle prvních analýz má lambda až 7 originálních mutací hrotového proteinu a potenciál globální hrozby by určitě mohla mít,“ řekl Blesk Zprávám epidemiolog Rastislav Maďar.

Britský deník The Sun ale uvádí, že o této mutaci vědci stále mnoho neví. Otázkou zůstává i to, jak rychle se dokáže šířit. „V tuto chvíli neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že je agresivnější než jiné varianty,“ řekl poradce Panamerické zdravotnické organizace (PAHO) Jairo Méndez Rico.

Deník The Independent čtenáře informoval o tom, že epidemiologové ve Velké Británii tento nový virový kmen zkoumají a že je předmětem šetření. Zatím tedy nejsou žádné důkazy o tom, že by byla smrtelnější nebo že by dosavadní vakcíny na ni nebyly účinné.

U nás je zatím jeden případ

Mnoho dat o očkování a lambdě zatím neexistuje. Veškeré dosavadní výsledky pochází od lékařů z Peru, kteří jsou očkovaní čínskou vakcínou CoronaVac. Z toho se podařilo vyvodit, že proteiny lambdy jsou vůči této vakcíně o něco více imunní, nemá tedy takovou účinnost.

U nás je zatím evidovaný jeden případ nakažení, a to ve Středočeském kraji. „Zdroj nákazy je pravděpodobně v Německu. Jedná se o izolovaný případ, a epidemiologické šetření neprokázalo žádný přenos nákazy, to znamená, že z tohoto zdroje se v ČR varianta lambda dále nešíří,“ řekla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová pro Blesk.

Autor: Ivan Glaser



Související články