Sedmnáctiletá dívka zemřela po očkování, tvrdí konspirátoři. Reakce otce vás zasáhne

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
otec hrob
Zdroj: Shutterstock

Koncem června zemřela na Slovensku sedmnáctiletá Janka. Podle tamních médií ale konspirátoři nejrůznějších teorií nelenivěli a přišli s informací, že zemřela tři dny po očkování. Jenže to naštvalo otce dívky, který se rozhodl učinit určitá opatření.

Otec přiložil na sociální sítě i parte dívky, podle kterého teoretici údajně zjistili, že zemřela tři dny po očkování. „V Seredi zemřela 17letá gymnazistka na akutní zánět srdečního svalu. V pondělí byla očkovaná proti covidu,“ píší konspirátoři na sociálních sítích.

Policie to řeší ve velkém

„Podáváme trestní oznámení za šíření nepravdy a zneužívání naší neočkované dcery na antikampaň proti očkování,“ uvedl pod jedním z příspěvků otec dívky s tím, že ačkoliv se tato teorie na internetu šíří neskutečně rychle, stále ji on sám vyvrací.

Celým případem se zabývá i slovenská policie, která obdržela ze strany otce i trestní oznámení. Slovenská média informují i o tom, že v případu je maximálně obezřetná a dělá vše, co je v jejích silách. „Bezcitní lháři: zemřela mladá dívka, šílení lidé zneužívají její smrt a tvrdí, že byla očkovaná,“ píší policisté na úvod příspěvku.

Policie proti konspiračním teoretikům bojuje především pomocí sociálních sítí. Na konci samotného příspěvku zmiňuje i několik dalších nepravdivých informací, které se nejčastěji objevují na sociálních sítích a uveřejnila i komentář otce zesnulé Janky. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Policie na svých stránkách dost jasně a stručně odsoudila podobné jednání konspiračních teoretiků. „Znudění lháři, kteří sedí hodiny na Facebooku, protože nemají co na práci, zašli příliš daleko,“ naštvali se v příspěvku strážci zákona.

Mnozí si myslí, a muži zákona nejsou výjimkou, že se jedná o bezcitné zneužití citlivé situace, kdy zemřela mladá dívka. „Je to lež. (…) Tvůrci dezinformací už nevědí, co by si měli vymyslet, aby veřejnosti vnutili své názory. Neštítí se zneužít smrt obyčejných lidí,“ pokračovali.

Podobných teorií je nespočet

Například tito konspirátoři na Slovensku před rokem „vtipkovali“ o tom, že jestliže někdo zemře během dopravní nehody, jako příčina bude uvedena smrt na koronavirus. „Dnes to jsou oni, kdo hlásá, že očkování může pomalu za každé úmrtí, oni jsou manipulátoři smrti,“ napsali policisté.

Lživé zprávy se pomocí internetu šíří velice rychle. To dokazuje i fakt, že této zprávě věří lidé i v České republice. „Smyšlenou příčinu smrti mladé dívky sdílely tisíce lidí na svých profilech či v uzavřených nebo tematických skupinách. Mimo Slováků však teorii konspirátorů uvěřilo i mnoho Čechů,“ píše CNN Prima NEWS.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články