Alarmující výsledky dotazníku: Třetina Čechů se nechce očkovat proti koronaviru

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Koronavirus zasáhl celý svět a očkování je jednou z věcí, která by podle vědců i zdravotníků měla populaci od nemoci velmi ulevit. V České republice byla vakcinace občanů spuštěna 27. prosince 2020. Jenže z nedávno zveřejněných výsledků dotazníků týkajících se očkování proti covidu-19 je jasné, že více než 40 % lidí se u nás nechat očkovat nechce.

K 17. březnu roku 2021 u nás bylo prozatím podáno zhruba 1,17 milionů dávek proti koronaviru. Plně naočkovaných osob, to znamená těch lidí, kteří již dostali obě dávky vakcinace, je přibližně 319 000.

Celkem se jedná o zhruba 2,99 % populace. To je například oproti Spojeným státům americkým, kde je již naočkováno 11,89 % populace, velmi málo.

Třetina osob se k očkování vyjádřila negativně

Podle dotazníku se chce v České republice nechat proti covidu-19 očkovat 59 % lidí. Zhruba třetina však vyjádřila negativní postoj.

Mezi nejzranitelnější skupinou lidí, kterým s nemocí hrozí největší komplikace, tedy mezi lidmi nad 65 let, se k očkování vyjádřilo kladně 72 %.  Největší nedůvěru k očkování mají lidé ve věku mezi 35 – 44 lety. Zde jsou čísla pro a proti zhruba vyrovnaná.

Analytici dodali, že ve všech ostatních skupinách převažují ti, kteří se chtějí nechat očkovat, i když ne vždy s úplně velkým náskokem.

63 % oočkovaných hodnotí průběh negativně

Z výzkumů dále vyplývá, že mezi lidmi, kteří se již očkovat nechali, je velká většina těch, kteří po první nebo druhé dávce očkování zažili nepříjemné komplikace. Mezi ty se řadí zdravotní problémy jako například průjmy, bolesti hlavy, zimnice, vysoké horečky či žaludeční problémy.

Pouhá desetina populace České republiky označila průběh vakcinace za dobrý a nestěžovala si na žádné vedlejší účinky. 80 % lidí si myslí, že očkování je zárukou toho, že se v republice zpomalí přenos nemoci a že lidé s oběma dávkami s velkou pravděpodobností neonemocní.

V České republice se očkují přednostně senioři, zdravotníci, učitelé a pracovníci sociálních služeb. Pro děti prozatím není vakcinace určena. Předpokládá se však, že dříve či později bude dávek dostatek pro všechny a bude možné očkovat i mladší ročníky. Otázkou ovšem je, zda o to budou mít lidé zájem.

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články