Koronavirus z laboratoře nepochází. Odkud k nám přišel, stále nevíme, zní závěry z expertní mise ve Wu-chanu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Tým odborníků z Číny a ze Světové zdravotnické organizace (WHO) navštívil v lednu předpokládané ohnisko viru SARS-CoV-2, město Wu-chan. Jejich cílem bylo zjistit původ viru způsobující onemocnění covid-19.

Podle prezentovaných závěrů nebyl vir „vyroben“ a jeho původ je čistě přírodní. Jak se ale poprvé přenesl na člověka, stále není známo. Nejasnosti panují i o tom, kde se virus poprvé objevil a zda bylo pouze jedno ohnisko nákazy.

Výsledky tohoto pátrání byly oznámeny v úterý na tiskové konferenci. Šéf týmu WHO Peter Ben Embarek představil závěry, podle kterých je vir s největší pravděpodobností přírodního původu.

Odmítl tím spekulace, že by virus mohl uniknout z wuchanského virologického ústavu. Tuto teorii zastával například bývalý prezident spojených států Donald Trump, který ještě v úřadu tvrdil, že má o této skutečnosti mnoho důkazů.

Obliba Číňanů v chráněných luskonech

I přes tato zjištění je koronavirus a jeho vznik stále velkou záhadou. Prozatím převládá teorie, že se nový typ koronaviru přenesl na člověka skrze mezihostitele, s největší pravděpodobností z netopýrů přes luskouny.

Právě ti jsou v Číně velmi oblíbenou pochoutkou i přesto, že jsou chránění. Této teorii ovšem odporuje fakt, že vzorky z jeskyní, které obývají netopýři, byly na SARS-CoV-2 negativní.

Odkud se vlastně virus šíří?

Příliš jasno nadále není ani o počátečním ohnisku infekce. Ačkoliv se již od počátku mluví o tržišti právě ve Wu-chanu, Liang Wan-nien z čínské národní zdravotnické komise (NHC) uvedl, že se nákaza objevovala i v jiných částech města, dokonce že se mohla objevit i v jiných regionech, a to daleko dříve než před jejím prokázáním ve Wu-chanu.

Expertní mise nedokázala potvrdit ani vyvrátit teorii, kterou zastává především čínská komunistická strana, že se virus způsobující covid-19 do Číny dostal ze zahraničí, pravděpodobně z dovezených mořských plodů.

Na wuchanském tržišti bylo již dříve otestováno několik tisíc domácích i exotických zvířat včetně výše zmíněných mořských plodů. Žádný vzorek však nebyl pozitivní.

Autor: Martina Krejčí



Související články