Amerika se rozvolňuje pro své očkované obyvatele. Co nyní Američané skutečně mohou?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Joe Biden
Zdroj: Stratos Brilakis / Shutterstock.com

Očkovaní občané Spojených států amerických se dočkají alespoň částečného rozvolnění současných epidemických restrikcí. Nově nebudou muset nosit žádnou ochranu dýchacích cest venku, ani ve většině vnitřních prostor. Uvedla to ředitelka amerického Centra pro kontrolu léčiv na tiskové konferenci.

Ředitelka amerického Centra pro kontrolu léčiv a nemocí (CDC) Rochelle Walenská na tiskové konferenci uvedla, že plně očkovaní Američané již nemusí nosit roušky. Výjimka je pouze při jízdě veřejnou dopravou. Zde by nějakou ochranu dýchacích cest mít měli.

„Můžete dělat věci, které jste dělat přestali“

Walenská oznámila částečné rozvolněnína konci minulého týdne na brífinku v Bílém domě. „Můžeme se vrátit do částečného normálu,“ prohlásila.

„Kdokoliv, kdo je plně očkovaný, se může účastnit vnitřních i venkovních aktivit, velkých i malých, bez nošení roušky a sociálního distancování. Pokud jste plně naočkovaní, můžete dělat věci, které jste kvůli pandemii dělat přestali,“ uvedla Walenská na konferenci.

Několik hodin po brífinku zdůraznil na jiné venkovní tiskové konferenci změnu v opatřeních i prezident Joe Biden.

„CDC říká, že plně naočkovaní lidé mají pouze velmi, velmi malou šanci se nakazit nemocí covid-19,“ uvedl Biden. „Dnešek je skvělým dnem pro Ameriku v naší dlouhé bitvě s koronavirem,“ doplnil.

Více očkovaných – méně případů

Ve Spojených státech, kde žije přes 320 milionů obyvatel, v posledních dnech přibývá méně než 40 tisíc nakažených denně. Jde o nejnižší denní přírůstky od loňského září. Ke 12. květnu je týdenní průměr nově nakažených za jeden den zhruba 36 tisíc.

Naopak zde rostou počty podaných dávek vakcíny proti nemoci covid-19. Celkem jich tu zdravotníci aplikovali 265 milionů. Více než 118 milionů osob, tedy necelých 36 % celkové populace USA, již dostalo všechny potřebné dávky vakcíny. Denně tu naočkují průměrně 2 miliony osob.

V lednu byla přitom situace ve Spojených státech alarmující. Denně tu přibývalo zhruba 300 tisíc nakažených, kvůli čemuž se muselo přistoupit k výrazným protiepidemickým opatřením, které do té doby značná část veřejnosti včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa odmítala.

Kromě opatření ale zemi pomohl i fakt, že v USA sídlí všichni tři dodavatelé očkovacích látek proti nemoci covid-19, jež se ve Spojených státech používají, což výrazně ulehčuje distribuci vakcín. V současnosti zde využívají vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson.

Autor: Petr Hejčl



Související články