Očkování v Americe funguje ve velkém stylu. Za odměnu tam dostanete alkohol, ale i tvrdší kalibr

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Joint za vakcinu
Zdroj: Ron Adar / Shutterstock.com

V USA bylo doposud podáno více než 260 milionů dávek vakcíny proti nemoci covid-19. Na většině místech se už nyní neočkují pouze registrovaní občané. Pro svou dávku si může bez ohlášení přijít kdokoliv dospělý. Úřady se rozhodly občany k očkování povzbudit nejrůznějšími odměnami.

Ve Spojených státech je proti nemoci covid-19 plně naočkováno již přes 114 milionů dospělých osob, což je skoro třetina celé populace. Vzhledem k dobré distribuci vakcín se nyní tamní úřady rozhodly zaměřit zejména na ty, kteří se teprve rozhodují, zda se očkovat vůbec nechají.

Pivo nebo párek

Ve spolupráci s různými podnikateli a dobrovolníky se tak rozhodli lidi po očkování obdarovávat. Na většině očkovacích místech proto nechybí drobné občerstvení nebo další lákadla.

Na nádvoří Kennedyho centra v New Yorku například majitelka lokálního pivovaru Lashelle Davis točila lidem těsně po očkování své pivo zdarma. „Chci mít zase lidi zpátky ve své degustační místnosti a na baru,“ citoval ji Radiožurnál.

Reportér Jan Kaliba u jejího pracoviště vyzpovídal jednoho z obdarovaných, šedovlasého George Ripleyho. Pivo zdarma údajně nebyla jeho hlavní motivace, proč se nechal očkovat zrovna zde, ale bylo to prý „pohodlné“.

„Připadám si jako pokusné morče jako všichni ostatní. O těch vakcínách budou sbírat data další rok. Nemám moc důvěry ve farmaceutický průmysl. Na druhou stranu – věda je věda. Budeme doufat v to nejlepší,“ popsal přitom naočkovaný Riley.

Marihuana a striptýz

Fantazii se meze nekladou, a pivo zdarma tak nebylo jedinou odměnou, kterou mohou občané Spojených států za dostání vakcíny získat. Ve Washingtonu například dobrovolníci rozdávali zdarma marihuanové jointy.

Členové skupiny pro legalizaci marihuany Marihuanová spravedlnost D.C. (DCMJ) tu například očkovaným rozdali již přes 10 tisíc konopných cigaret.

„Kdybychom toho měli víc, mohli bychom to s dobrovolníky dělat každý den… Ale nemáme dostatek trávy,“ řekl pro Forbes spoluzakladatel spolku Adam Eidinger.

Motivací pak pro některé občany může být i místo podání vakcíny. Očkovat se mohli nechat také třeba v neworleanském striptýzovém baru Hustler Club Larryho Flynta.

Autor: Petr HejčlSouvisející články