Arenberger představil nové změny v opatřeních. Dotknou se karantén i očkování

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Test covid
Zdroj: Shutterstock.com

Vláda dnes schválila lhůtu 180 namísto 90 dní, během které budou lidé po nemoci covid-19 uznáváni za imunní, a tudíž nebudou muset podstupovat testy na koronavirus tam, kde je to vyžadováno.

Lidé, kteří prodělají covid-19, se tak nebudou muset 180 dnů po nemoci testovat tam, kde je to vyžadováno, tedy například v zaměstnání, u kadeřnice či na zahrádkách restauračních zařízení.

Výhody s jednou dávkou očkování

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger však dnes na tiskové konferenci zdůraznil, že se nic nemění na možnosti očkování. Lidé, kteří covid-19 prodělají, se mohou nechat očkovat již po 90 dnech od nemoci stejně, jako to bylo doposud.

Testovat se nově nebudou muset též osoby, které dostanou pouze jednu dávku vakcíny. Tato výhoda bude platit po 3 týdnech od očkování.

„Nemůžeme vyčerpat zbytečně moc prostředků ze zdravotního pojištění na toto testování, které někdy bylo každé tři dny. To ani možná neprospívá nosu. Určitě je to potřeba nějakým způsobem rozumně regulovat,“ řekl Arenberger na tiskové konferenci.

Po 22 dnech budou moci očkovaní jednou dávkou vakcíny také cestovat do Rakouska, Německa, Polska či Slovinska bez testů a karantén. K těmto zemím by se brzy mělo přidat i Slovensko.

Dostupnější testy

Ministr dnes mluvil také o dostupnosti testů. Jejich ceny by podle něj měly klesnout. Antigenní test by měl stát 250 korun, PCR pak 600 korun. „Co se týče testů zdarma, razíme režim proplácení PCR testů dvakrát měsíčně nebo čtyři antigenní,“ uvedl.

Dále podotkl, že testování je pouze „velmi podstatná berlička“, ale hlavní výzvou je očkování. „Očkování je jedinou možností, jak se s covidem-19 účinně vypořádat. Kampaň bude proto cílena na mladší věkové kategorie,“ řekl dnes ministr.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) dnes zároveň na televizi CNN Prima News uvedl, že se od pondělí 24. května budou moci na očkování registrovat lidé ve věku od 35 do 39 let. Od středy se pak bude moct přihlásit kdokoliv na 30 let. Očkování pro všechny zájemce nad 16 let by se podle premiéra mělo otevřít v červnu.

Autor: Petr HejčlSouvisející články