Babišova dcera má vysokou hladinu protilátek. Možná to v budoucnu bude stačit k prokázání bezinfekčnosti

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
rodina babis
Zdroj: Profimedia

Pokud si chcete někam vyrazit, musíte být buď očkovaný, mít negativní test nebo potvrzení o prodělání nemoci, které nesmí být starší než 180 dní. Brzy ale mohou nastat změny. Zabývá se tím ve svém článku deník Blesk.

Možná bude brzy stačit, že budeme mít v těle dostatek protilátek, takže se nebudeme muset ničím prokazovat. Odborníci s touto verzí ale nesouhlasí, stejný názor má i ministerstvo zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš ale nedávno takovou možnost nevyvrátil.

Vysokou hladinu protilátek má Babišova neočkovaná dcera

Babiš v úterý pro CNN Prima NEWS uvedl, že jeho dcera Vivien má v těle vysokou hladinu protilátek, a nebyl tedy důvod, proč by chodila na očkování. Jako bezinfekčnost to však u nás nestačí, na rozdíl od sousedního Rakouska.

„I když teď je to výhoda, jsme nejpromořenější národ na světě na počet obyvatel. Výhodu by měli mít i lidé, kteří nemoc prodělali a mají protilátky. To ještě musí dořešit klinická skupina,“ řekl Babiš.

Jeho syn oproti tomu už má po první dávce očkování. Dcera Vivien zatím očkovaná není, a to právě kvůli vysokým protilátkám. „Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže,“ uvedla již před nějakou dobu její matka Monika Babišová. A z jakého důvodu ji to štve?

„Nechala si nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což jsme byli všichni překvapení. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, vůbec nic jí nebylo,“ neskrývala překvapení premiérova žena. Vivien procházela pravidelně také firemními testy, které nic neodhalily. „Pravidelně se testovala a nikdy jí nevyšel pozitivní test,“ nechápe Babišová.

Chybí mezinárodní shoda na hladině protilátek

Ještě začátkem července ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prohlašoval, že se rozhodně nechystá změna v podobě toho, že by protilátky mohly stačit k prokázání bezinfekčnosti. Podle něj je nutné, aby se všichni shodli na hladině, která by k prokázání měla stačit. Shoda ale prozatím chybí.

„Do doby, než bude shoda na ochranné hladině protilátek, bohužel nelze tyto zohlednit v opatřeních,“ uvedl ministr Vojtěch. Bohužel to, že má někdo vysokou hladinu protilátek, neznamená, že je dostatečně chráněn. Zároveň se ale prokazuje, že onemocnění prodělal.

„Pokud bude odborné stanovisko na mezinárodní úrovni, budeme ho aplikovat. Není to věc, která je uzavřená,“ dodal ministr neurčitě. Nejvyšší správní soud označil toto jednání za diskriminační. S rozhodnutím soudu ale nesouhlasí někteří odborníci, jako je Jan Konvalinka.

K propagování očkování zkouší Andrej Babiš přemluvit nejen obyčejné obyvatele, ale také celebrity, které by mohly pomoci. Odmítl ho například Jaromír Jágr, po kterém chtěl, aby se veřejně nechal očkovat. I on tvrdí, že má vysokou hladinu protilátek, takže se očkovat nenechá.

Autor: Raina TomanováSouvisející články