Boj s koronavirem prohráváme. Alespoň tak to vidí většina zdravotníků

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Doktor
Zdroj: Shutterstock

Vypadá to, že existuje nový ukazatel hodnotící (ne)úspěch boje proti onemocnění covid-19. Tímto novým měřítkem jsou nemocniční kapacity a nejedná se pouze o počet volných lůžek, ale také o počet dostupného personálu. A podle těchto kritérií nejsme v boji příliš úspěšní. Nemocnice jsou na hranicích svých kapacit a pomoc hledají, kde se dá. Omezují ostatní péči, ale i to přestává stačit. Co se stane po tom, nikdo netuší.

Ačkoliv většina nemocnic již dříve stáhla velké procento svých zaměstnanců z ostatních oddělení na ta covidová, vypadá to, že i toto opatření přestává stačit.

Stejně tak se tenčí zásoby mediků a dalších dobrovolníků. Ti většinou neváhají a v nemocnicích i nadále pomáhají, ale ani jejich počet nestačí narůstajícímu tempu nově přicházejících pacientů nakažených koronavirem.

Lednová vlna zastíní tu podzimní

Podle dostupných statistik je k 7. lednu v nemocnicích hospitalizováno 7159 pacientů s onemocněním covid-19, přičemž 1109 z toho je ve vážném stavu. Když v listopadu vrcholila takzvaná podzimní vlna, v nemocnicích leželo 8166 pacientů se stejnou diagnózou a 1204 bylo ve vážném stavu.

Dá se tedy předpokládat, že lednová vlna tu podzimní ještě překoná, neboť ještě nedosáhla svého vrcholu.

Nemocnice se bojí, co bude dál

Obavu z této situace vyjádřil ve svém prohlášení i předseda správní rady nemocnice v Trutnově Miroslav Procházka.

„Přestože jsou naše kapacity již nyní vyčerpané, příliv pacientů v následujících dnech to nijak neomezí. Podle dostupných predikcí pro okres Trutnov se budeme v následujících deseti dnech potýkat s obrovským tlakem na zdravotní péči, kdy lze v rámci okresu očekávat až 100 nových pacientů s covid-19 vyžadujících hospitalizaci,“ uvedl.

Trutnovská nemocnice tak přistupuje k razantnímu omezení ambulantní a necovidové péče a není zdaleka jediná. V podobném duchu se vyjádřily i nemocnice v Náchodě, Slaném či Benešově.

A jaký je podle zdravotníků důvod neustále se zvyšujícího počtu pacientu nakažených koronavirem? Nad tím neustále přemýšlí i ředitelé nemocnic.

“Kladu si otázku, zda dokážeme něco jiného než mejdan nebo lockdown. (…) Není to tím, že zdravotní systém u nás zatím nápor nemocných s covidem zvládal, a tak nepřikládáme epidemii větší vážnost?” uvažuje ředitel náchodské nemocnice Jan Mach.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články