Britská nebo indická mutace? Diskriminace, říká WHO. Přišla s novým, korektním pojmenováním

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Odber vzorku
Zdroj: Shutterstock

Varianty koronaviru by nadále neměly být pojmenovávány podle míst jejich prvního objevu, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). O jejím rozhodnutí informoval deník The Guardian. Ke změně má dojít proto, aby nedocházelo k diskriminaci daných zemí.

WHO v minulosti pracovala s pojmenováním čtyř variant koronaviru. Jednalo se o britskou, jihoafrickou, brazilskou a indickou mutaci. Nyní tyto mutace dostanou názvy podle písmen řecké abecedy alfa, beta, gama a delta, čímž se bude odrážet pořadí jejich detekce.

Stop diskriminaci

Všechny nové varianty budou získávat jména podle řecké abecedy. Podle bakteriologa Marka Pallena, který se jednání účastnil, se rozhodnutí pro tento systém pojmenování uskutečnilo po měsících úvah s odborníky, kteří zvažovali řadu dalších možností, jako například jména řeckých bohů.

WHO uvedla: „I když mají vědecké názvy své výhody, může být obtížné je vyslovit a často dojde k záměně. Lidé z tohoto důvodu začali pojmenovávat viry podle místa jeho původu. To je ale diskriminující.“

Historicky byly nemoci často pojmenovány podle lokalit, o nichž se předpokládalo, že v nich byl objeven zákeřný virus. Například virus ebola si vzal jméno podle řeky v Kongu. Taková pojmenování však mohou být pro tato místa škodlivá a jsou často nepřesná, jako je tomu v případě španělské chřipky z roku 1918, jejíž původ není znám.

Přísná pravidla v Indii

Začátkem minulého měsíce nařídila indická vláda všem platformám sociálních sítí, aby zablokovaly veškerý obsah odkazující na indickou mutaci. Nenávist asijských občanů vzrostla poté, co bylo místo Wu-chan označeno jako první ohnisko viru.

Americké protiextremistické skupiny prohlásily, že nárůst útoků na asijsko-americké občany je částečně vinou Donalda Trumpa, který označil covid-19 jako čínský virus. Joe Biden, nástupce prezidenta Trumpa, tento měsíc podepsal zákon o ochraně těch, kteří během pandemie zaznamenali nárůst útoků.

Epidemioložka WHO Maria Van Kerkhove o přijetí nových názvů mutací řekla: „Žádná země by neměla být diskriminována. Z toho důvodu jsme se rozhodli pro změnu.“

Britská varianta viru bude známá jako varianta alfa a varianta poprvé identifikovaná v Jižní Africe bude známá jako beta. Varianty poprvé objevené v Brazílii a Indii budou známé jako gama a delta.

Autor: František Olša



Související články