Česká republika hlásí nejnižší počet pozitivních testů. Známe skutečný vývoj epidemie

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
laborator zkumavka
Zdroj: Shutterstock

Od půlky loňského září je pondělní počet nejnižší. Pozitivních testů bylo 1126, zároveň se ale zpomalilo očkování, v pondělí zdravotníci podali jen necelých 75 tisíc dávek vakcíny. Data ministerstva zdravotnictví přinesla i další výsledky.

Za posledních sedm dní je 67 případů nakažených na 100 tisíc obyvatel. K dnešnímu dni je tak nad 100 případů pouze Zlínský kraj.

Značný rozdíl je v okresech

Jak uvedla ČTK, mezi okresy jsou velké rozdíly v počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel. Českokrumlovsko jich má totiž 147, na opačném konci je Chebsko nebo Trutnovsko s šesti případy nakažení.

Trutnovsko a Chebsko byly navíc první okresy, které se uzavřely pro ostatní právě z důvodu šíření koronaviru. Reprodukční číslo ale stouplo na 0,82. Pod jednotkou je Česká republika od poloviny dubna.

Proti koronaviru bylo podáno již více jak 4,2 milionů dávek. Plně naočkovánío je přes milion lidí, což je podle ministerstva pořád málo, vzhledem k tomu, jaké byly plány.

Záleží ale na počtu dodaných vakcín a společnosti mají stále více problémů s pravidelnými dodávkami. Nedodržují ani počet, takže je očkování pomalejší po celé Evropské unii.

Snižuje se také počet hospitalizovaných

Laboratoře v pondělí zaznamenaly 267 tisíc testů, což je o 60 tisíc méně než minulý týden. Stále oproti PCR testům převažují antigenní. PCR testy ale v pondělí využilo téměř 29 tisíc lidí, a je to nejvíce od konce března.

Důvodem mohlo být otevření zahrádek, na kterých mohli restauratéři obsluhovat právě od pondělního dopoledne. Podmínkou je ale negativní test, prodělání nemoci nebo očkování.

Od loňského března, kdy pandemie začala, se v České republice nakazilo přes 1,5 milionu lidí, zemřelo necelých 30 tisíc z nich. Nejvíce osob zemřelo v letošním březnu, ale poslední dny ukazují, že umírá méně než 20 lidí denně.

V nemocnicích se postupně snižuje počet pacientů, kteří potřebují trvalou péči. V pondělí jich bylo 1351, 239 bylo na jednotce intenzivní péče. Tato čísla jsou nejnižší od začátku října. Během týdne tak ubylo více než 600 hospitalizovaných lidí.

Autor: Raina TomanováSouvisející články