Česko může mít svoji vakcínu do několika měsíců. Ministr zdravotnictví uvedl detaily

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
petr arenberger
Zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger uvedl v rozhovoru pro iDnes, že ministerstvo zdravotnictví do konce června rozhodne, zda se v Česku začne vyrábět nová vakcína. Dodal, že má Česká republika k dispozici kvalitní výzkumný tým i dostatek výrobních kapacit.

Už v březnu avizoval přednosta Ústavu epidemiologie a biostatistiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Petráš, že jeho tým vyvinul prototyp funkční a imunizující vakcíny. „Česko je historicky expertem na výrobu vakcín. Byla by škoda na to nenavázat,“ uvedl ministr.

Česká vakcína by mohla být vyrobena už za pár měsíců

„Způsob, kterým se tyto vakcíny vyrábějí, je relativně jednoduchý. Podobně postupuje třeba i jeden z čínských výrobců. Ale je potřeba zachovat náležitý postup. My jsme teď ve fázi, kdy jsme schopni potvrdit, že výrobní kapacity mohou být k dispozici v řádu měsíců,“ vysvětlil Arenberger.

O možné výrobě vakcíny v ČR jednali na ministerstvu v úterý. „Zadal jsem nově úkol Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, aby prověřil, jaké musíme mít k takové vakcíně schvalovací náležitosti. Jsme totiž v tuto chvíli propojeni s Evropskou unií, a to dříve nebylo.“

„Nyní vyvstává otázka, zda si můžeme vakcínu vyrábět sami, jestli stačí schválení Státním ústavem pro kontrolu léčiv nebo jestli ji musí schvalovat i Evropská léková agentura. To vše musíme do konce června zodpovědět, abychom o výrobě mohli vůbec uvažovat,“ dodal ministr zdravotnictví. Rozjetí výroby by podle ministra mělo být možné v řádech několika měsíců.

Samotné užití vakcíny by však mělo být možné až v příštím roce. „Není špatné mít připravenu tuto variantu, to pro případ, kdyby náhodou v Evropské unii znovu nastal nedostatek očkovacích látek. Navíc výrobní kapacity v ČR jsou k dispozici. Je to na okraji Prahy, ale zatím nechci specifikovat výrobnu. Ale je v podstatě připravená, takže by se po nějakém technickém doplnění dala relativně brzy zprovoznit,“ řekl Arenberger.

Očkování dětí i otevření fitness center

Ministr se v rozhovoru vyjádřil i k plánovanému očkování dětí nad 12 let. „Předpokládám, že by k tomu mohlo dojít už během prázdnin. Probíhají i testy pro ještě mladší skupiny, ale tam se připravuje jiné koncentrační schéma,“ uvedl.

Mimo jiné ministr uvedl, že by se od pondělí 17. května měla za přísných hygienických podmínek otevřít fitness centra. Otevření bazénů a wellness center by mohlo v případě klesajícího množství nakažených koronavirem nastat přibližně za tři týdny.

Arenberger také zmínil vizi ministerstva zdravotnictví o vydávání covid pasů už po první dávce očkování. „Naším cílem je dát první dávku co možná největšímu počtu obyvatel, abychom právě tuto výhodu mohli paralelně nabízet už o prázdninách a nečekat třeba tři měsíce podle původního dávkovacího schématu. Už první dávka nabízí vysokou ochranu,“ vysvětlil.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články