Česku hrozí čtvrtá vlna koronaviru. Jakých opatření se máme obávat?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
milan kubek
Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Vědci z Berlína představili model, podle kterého přijde do Německa nejpozději v říjnu čtvrtá vlna koronaviru. Mohou se tak znovu plnit nemocnice, protože není dost vysoká proočkovanost. Píše o tom deník Blesk.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka můžeme očekávat podobnou situaci také u nás. Nebude se nijak lišit od Německa. „Podle našich simulací dojde nejpozději v říjnu k exponenciálnímu nárůstu počtu pacientů v nemocnicích,“ uvádí se ve zprávě německých vědců.

Čtvrtá vlna přijde nejpozději v říjnu, pravděpodobně ale dříve

Podle zprávy Institutu Roberta Kocha (RKI) je v Německu očkováno 80 % lidí starších 60 let. U této skupiny se očekává, že budou napadeni koronavirem nejvíce. S tím jde ruku v ruce také obsazenost nemocnic, které mohou být přetížené během několika dní. Proto kancléřka Angela Merkelová vyzvala občany, aby se nechali očkovat.

„Všichni chceme návrat k normalitě,“ řekla Merkelová na tiskové konferenci. „Každá vakcína se počítá. Každá vakcína je malým krokem k návratu k normalitě pro všechny.“ Odborníci, kteří model vytvořili, vycházeli ze sedmidenní incidence. Její vývoj byl za poslední dobu znepokojivý.

Podle nich bude velký problém, pokud se školy po prázdninách otevřou bez jistých opatření a také pokud se venkovní aktivity přesunou do vnitřních prostor. To povede pouze ke čtvrté vlně pandemie, jež se rozšíří mezi dospělými, kteří nemají očkování. Od nich to pak mohou chytit děti a studenti.

Populaci je potřeba proočkovat až na 95 %

Novou vlnu by mohla zmírnit velmi vysoká proočkovanost, zvýšit se musí také účinnost vakcín, které nechrání například proti mutaci delta. Ta v Německu začíná dominovat. RKI podle svých výsledků uvádí, že proočkovanost je nyní na 50 %. Odborníci se shodují, že vytvoření kolektivní imunity už je pasé.

„Myšlenka dosažení ‚kolektivní imunity‘ ve smyslu eliminace viru není realistická. Kvůli různým faktorům očekáváme na podzim v Německu u SARS-CoV-2 zvýšený počet infekcí a pokračující globální cirkulaci viru,“ uvedli vědci ve zprávě RKI. Čtvrtá vlna epidemie může přijít v důsledku několika příčin.

Mezi ty se řadí právě snížená účinnost očkování, oslabená imunita populace nebo šíření nových variant koronaviru. Mnoho lidí také situaci podceňuje, což může zapříčinit vyšší počet nakažených a tím i vyšší obsazenost nemocnic. Odborníci se shodli také na tom, že děti budou mít hlavní roli v další vlně onemocnění.

Jedná se totiž o skupinu, která bude nejméně proočkovaná, navíc děti nemají žádné příznaky nebo je mají minimální. Snížit možnost rozšíření epidemie by mohly rychlotesty a ventilátory ve školkách i školách.

K situaci vyjádřil svůj názor také prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ten potvrdil, že pokud čtvrtá vlna přijde, bude velmi podobná té v Německu.

„Rozdíl mezi Čechy a Němci, co se týče imunity, asi žádný nebude, takže asi nelze očekávat, že by se situace u nás nějak lišila. Z čistě medicínského hlediska by povinné očkování bylo ideální řešení, protože s dostatkem vakcín bychom měli za pár týdnů po problému. Ale žijeme v nějaké realitě… A já se domnívám, že by zavedení povinného očkování bylo spíše kontraproduktivní,“ uvedl pro blesk.cz Kubek.

Autor: Raina TomanováSouvisející články