Chcete uspořádat dítěti oslavu narozenin? Z jednoho důvodu byste si to měli rozmyslet

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
deti oslava narozenin
Zdroj: Evgeny Atamanenko / Shutterstock.com

Americké studie, kterých vědci provedli několik, ukázaly, že dětské oslavy, ale nejen ty, mohou zvýšit riziko nakažení nemocí covid-19 až o jednu třetinu. Lidé v domácnostech si totiž nehlídají rozestupy ani nošení roušek. Informují o tom Seznam Zprávy.

Mnoho rodičů si ale neuvědomuje, že děti i ostatní osoby vystavují nebezpečí. Američtí vědci zjistili, že domácnosti, ve kterých se oslavovalo, mají vyšší pravděpodobnosti nakažení koronavirem. Analyzovali celkem tři miliony domácností po celých Spojených státech.

Data se sbírala od ledna do listopadu loňského roku

Data poskytly zdravotní pojišťovny, které je shromažďovaly několik měsíců – od ledna do listopadu roku 2020.

Ve státech, kde byla míra nakažení vyšší, se prokázalo vyšší riziko pozitivního testu než u těch, kde koronavirus tolik nezasáhl. Rozdíly přitom byly také v tom, zda se jednalo o dětskou oslavu, nebo party pro dospělého.

Když slavilo malé dítě, byl počet pozitivních testů o 15,8 vyšší oproti domácnostem, kde se neslavilo.

Pokud se jednalo o oslavu dospělého člověka, byl počet pozitivních testů vyšší o 5,8 na 10 000 testovaných osob. Je přitom jedno, jestli se jedná o domácnost, která patří do oblasti, kde jsou mírnější opatření.

Tyto neformální oslavy jsou podle vědců velkým zdrojem vyššího procenta pozitivních testů, jak uvedl server Seznam Zprávy.

Mnoho amerických vědců k tomu dodává, že lidé se sice distancují v sociální oblasti a opatření dodržují, když se ale dostanou domů, pravidla už jim nic neříkají.

Mezi státy v Americe nebyly velké rozdíly v počtu nakažených

Každý stát v Americe má jiná protiepidemická opatření, ale na počet pozitivních lidí to nemělo vliv. Podle vědců jsou narozeniny jednou z informací, kterou mohou získat z údajů zdravotních pojišťoven.

„Zároveň jde o událost, při které roste šance, že lidé mohou porušit opatření týkající se setkávání s osobami, které nejsou členy jedné domácnosti,“ uvedl The Guardian citaci spoluautora studie.

Pro narozeninové oslavy, zvlášť pro děti, lidé nedodržují nařízená opatření, i když se na oslavě může objevit neznámá osoba. Příbuzní mezi sebou nemají obavy, že by mohl být někdo nakažený, ale stát to se to samozřejmě může a může z toho vzniknout velký problém pro široké okolí.

I v této době, kdy se skoro v každém státe očkuje, je nutné dodržovat určitá opatření, aby se eliminovalo riziko nakažení koronavirem.

Některé evropské státy znovu bojují s novou vlnou velkého počtu nakažených, proto i po očkování je nutné se chránit rouškou a respirátorem hlavně tam, kde se může sejít větší počet osob.

Autor: Raina TomanováSouvisející články